Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
12.07.2010 10:25

Irlandia Pn.: 27 policjantów rannych podczas zamieszek

# większa liczba rannych, szczegóły #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba rannych, szczegóły #

12.07. Belfast (PAP/AFP) - 27 policjantów zostało rannych podczas zamieszek, które wybuchły w Belfaście w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas tradycyjnych dorocznych marszy Zakonu Orańskiego - poinformowała policja Irlandii Północnej.

Trzech policjantów zostało postrzelonych, gdy grupa katolików zaatakowała funkcjonariuszy pilnujących porządku w północnej i zachodniej części Belfastu.

"Jak się sądzi na chwile obecną, ich obrażenia nie są poważne" - powiedziała rzeczniczka policji.

"Zamieszki rozpoczęły się w dzielnicy Broadway (zachód miasta) około 23.45 (00.45 czasu polskiego), gdy tłum około 200 osób zaczął zachowywać się agresywnie, strzelać i rzucać koktajlami Mołotowa" - podała policja w komunikacie.

"Także na North Queen Street (północ miasta) wybuchły zamieszki, podczas których strzelano" - napisano w komunikacie.

Dorocznymi paradami oranżyści obchodzą rocznicę bitwy nad rzeką Boyne (1690 r.), w której wojska protestanckiego króla Wilhelma III Orańskiego pokonały Jakuba II Stuarta - ostatniego katolickiego króla Anglii, Szkocji i Irlandii.

Rocznica jest dla oranżystów okazją zamanifestowania przywiązania do brytyjskiej monarchii, swojej protestanckiej tożsamości i przynależności do Zjednoczonego Królestwa. Co roku powoduje to wzrost napięcia z katolikami, którzy opowiadają się za zjednoczeniem Irlandii. (PAP)

mw/ ro/

6599674 arch.

Tagi: irlandia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz