Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Przed wizytą Elżbiety II wojsko rozbroiło bombę

0
Podziel się:

Kilka godzin przed początkiem historycznej wizyty Elżbiety II
w Republice Irlandii wojsko rozbroiło sprawny ładunek wybuchowy, ukryty w bagażniku autobusu w
pobliżu Dublina. Jak podało brytyjskie MSZ, mimo to wizyta brytyjskiej monarchini odbędzie się.

Kilka godzin przed początkiem historycznej wizyty Elżbiety II w Republice Irlandii wojsko rozbroiło sprawny ładunek wybuchowy, ukryty w bagażniku autobusu w pobliżu Dublina. Jak podało brytyjskie MSZ, mimo to wizyta brytyjskiej monarchini odbędzie się.

Po otrzymaniu anonimowego telefonu irlandzka policja znalazła w poniedziałek późnym wieczorem sprawny ładunek wybuchowy ukryty w bagażniku autobusu w Maynooth, 25 km na zachód od Dublina. Wojsko zdetonowało bombę w nocy z poniedziałku na wtorek, a na obrzeżach miasta rozmieszczono wojsko. Pozostałości ładunku przekazano policji.

Irlandzka policja poinformowała później, że otrzymała informację o kolejnym podejrzanym pakunku, który znajdował się na przystanku tramwajowym na północy Dublina. Wojsko podało, że okazał się on niegroźny.

Elżbieta II wraz z mężem, księciem Filipem przylecą do Dublina ok. godz. 13 czasu polskiego. Będzie to pierwszy oficjalny pobyt brytyjskiego monarchy w tym kraju od czasu uzyskania przez Irlandię niepodległości w 1922 roku.

Czterodniowej wizycie Elżbiety II towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa ze względu na możliwość zamachu ze strony ulsterskich sił republikańskich przeciwnych procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej. Bezpieczeństwa pary królewskiej będzie strzegło 8 tys. policjantów i 2 tys. żołnierzy.

Już w poniedziałek londyńska policja otrzymała ostrzeżenie o bombie podłożonej w centrum brytyjskiej stolicy. Według telewizji Sky News, informacja pochodziła od ulsterskich lojalistów.

Wizyta odbędzie się w 37. rocznicę zamachów w Dublinie i Monaghan. W obu atakach zginęło 34 mężczyzn i kobiet. Był to największy akt terrorystyczny w latach zbrojnego konfliktu w Irlandii Północnej (1968-88), który przeniósł się także na terytorium Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii. (PAP)

jhp/ ro/

9002498 9002328 9002361 9002489

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)