Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandia: Przywódca opozycji ogłosił zwycięstwo w wyborach

0
Podziel się

Przywódca opozycyjnej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael)
Enda Kenny ogłosił w sobotę wieczorem zwycięstwo swego ugrupowania w piątkowych wyborach
parlamentarnych i zapowiedział przystąpienie do formowania nowego rząfu.. Dotychczasowy premier
Brian Cowen z Partii Republikańskiej (Fianna Fail) potwierdził swoją porażkę.

bEgQIWtN

Przywódca opozycyjnej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael) Enda Kenny ogłosił w sobotę wieczorem zwycięstwo swego ugrupowania w piątkowych wyborach parlamentarnych i zapowiedział przystąpienie do formowania nowego rząfu.. Dotychczasowy premier Brian Cowen z Partii Republikańskiej (Fianna Fail) potwierdził swoją porażkę.

"Ten kraj dał mojej partii masowe poparcie dla stworzenia stabilnego i silnego rządu" - powiedział Kenny dziennikarzom w swoim okręgu wyborczym.

Według wciąż nieoficjalnych wyników głosowania, partia Fine Gael nie uzyskała jednak bezwzględnej większości i najprawdopodobniej utworzy rząd koalicyjny z centrowo-lewicową Partią Pracy.

bEgQIWtP

Dotychczas rządzący republikanie z Fianna Fail zajęli dopiero trzecie miejsce, co jest najgorszym wynikiem w historii tego ugrupowania. Jest to powszechnie interpretowane jest jako wyraz niezadowolenia Irlandczyków z głębokiego kryzysu ekonomicznego i finansowego ich kraju pod rządami Fianna Fail oraz konieczności przyjęcia upokarzającej pomocy Unii Europejskiej.

Ustępujący republikański premier Brian Cowen powiedział, że "jako demokraci akceptujemy rezultat wyborów". Przyznał, że "jest to bardzo trudny dzień dla partii". Powszechnie oczekuje się, że Cowen zrzeknie się też przywództwa Fianna Fail.

Cowen podpisał z UE i z Międzynarodowym Funduszem Walutowym porozumienie o udzieleniu pomocy jego krajowi w wysokości 85 mld euro. Uczynił to niechętnie pod naciskiem olbrzymiego deficytu finansów publicznych sięgająceggo 32 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Porozumienie to jednak wywołało kryzys polityczny w kraju i zmusiło rząd do rozpisania przedterminowych wyborów.

bEgQIWtV

Kenny, który ma w praktyce zagwarantowane stanowisko premiera, zapowiedział w sobotę, że już w przyszłym tygodniu zamierza rozpocząć renegocjacje z Brukselą planu pomocy, a zwłaszcza domagać się obniżenia "zabójczo wysokiego" oprocentowania pożyczanej sumy. "Ten plan jest zły dla Irlandii i dla Europy" - powiedział Kenny.

4 marca nowy premier zamierza udać się do Helsinek aby wziąć udział w spotkaniu prawicowych szefów rządów państw europejskich poświęconego omówieniu kryzysu zadłużeniowego w Europie. (PAP)

jm/

8430744 84303221 8430247

bEgQIWuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)