Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Strajk kontrolerów unieruchomi trzy lotniska

0
Podziel się:

Zapowiedziany na środę po południu strajk ok. 300 irlandzkich kontrolerów
lotów wymusił odwołanie ponad stu lotów na irlandzkich lotniskach. Oznacza to niewygodę dla ok. 13
tys. podróżnych.

Zapowiedziany na środę po południu strajk ok. 300 irlandzkich kontrolerów lotów wymusił odwołanie ponad stu lotów na irlandzkich lotniskach. Oznacza to niewygodę dla ok. 13 tys. podróżnych.

Niskobudżetowy przewoźnik Ryanair, pomstując na "leniwych i przepłacanych" kontrolerów lotów w Irlandii, odwołał w środę 48 lotów. Dotyczy to ok. 6 tys. pasażerów, którym Ryanair radzi, by wystąpili o odszkodowanie do związku zawodowego, który organizuje strajk.

Przewoźnik zaapelował też do rządu, by w miejsce strajkujących cywilnych kontrolerów skierował kontrolerów wojskowych.

Inne irlandzkie linie Aer Lingus odwołały 64 loty, na które bilety wykupiło 7 tys. podróżnych. Większość lotów przewoźnika na trasach pozaeuropejskich odbędzie się zgodnie z rozkładem.

Lotniska w Dublinie i Shannon będą zamknięte w godzinach 14-18 czasu lokalnego, a w Cork w godzinach 16-18.

Związek zawodowy IMPACT obwinia komórkę kontroli ruchu IAA (Irish Aviation Authority). Jej dyrekcja zawiesiła w prawach pracowników 12 kontrolerów (siedmiu w Dublinie i pięciu w Cork) za to, że nie chcieli pracować w nowym systemie, zwiększającym obciążenie pracą, m.in. na skutek wprowadzenia nowych technologii. Inne doniesienia mówią o 15 zawieszonych kontrolerach - 10 w Dublinie i pięciu w Shannon.

IMPACT domaga się też podwyżki płac o 6 proc., ale uważa, że jest to osobna sprawa, która nie ma bezpośredniego związku ze środowym przestojem.

IAA wskazuje, że kontrolerzy już teraz zarabiają ok. 115 tys. euro rocznie i należą do najwyżej opłacanych grup pracowniczych. IAA szacuje, że faktyczne zarobki kontrolerów sięgają 160 tys. euro rocznie, jeśli do ich zarobków brutto doliczyć składki ubezpieczenia socjalnego i emerytalną, które im opłaca pracodawca.

Według związku zawodowego kontrolerzy nie tyle sprzeciwiają się nowej organizacji pracy, co sposobowi, w jaki została im narzucona.(PAP)

asw/ klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)