Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ISKK: 40 proc. katolików uczestniczyło w niedzielnej mszy św. w 2012 r.

0
Podziel się:

40 proc. katolików uczestniczyło w 2012 roku w Polsce w niedzielnej mszy
św., tyle samo, co rok wcześniej - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki
Kościoła Katolickiego pod kierunkiem ks. prof. Witolda Zdaniewicza.

40 proc. katolików uczestniczyło w 2012 roku w Polsce w niedzielnej mszy św., tyle samo, co rok wcześniej - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pod kierunkiem ks. prof. Witolda Zdaniewicza.

Wyniki badań, przeprowadzonych przez ISKK jesienią ubiegłego roku we wszystkich 10 tys. parafii w Polsce, zostały udostępnione PAP w środę.

W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach liczeni są wierni uczestniczący w mszy św., którym księża wręczają specjalnie przygotowane ankiety. Potem ankiety te są wysyłane do ISKK.

Jak podaje ISKK, w badaniu tym nie mają zastosowania pojęcia "respondenta" i "próby", nikomu bowiem nie zadaje się żadnych pytań: podstawą uzyskiwania informacji jest obserwacja (zliczanie) wszystkich wiernych obecnych na niedzielnej mszy, liczy się także tych, którzy przyjęli komunię św.

W ubiegłym roku najwięcej osób uczestniczyło w niedzielnej mszy świętej w diecezji tarnowskiej (69,5 proc.), a najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (25,8 proc.).

Według badań ISKK, w 2012 r. do komunii św. przystąpiło 16,2 proc. wiernych. Największą ich liczbę odnotowano w roku 2000 - 19,4 proc.; najmniej - w roku 1993 - 13 proc.

Najwięcej przyjmujących komunię św. było w 2012 roku w diecezji tarnowskiej (22,4 proc.). Najniższy wskaźnik przystępujących do komunii odnotowano w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej (po 11,1 proc.).

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od roku 1972 prowadzi badania socjologiczno-statystyczne dotyczące religijności w Polsce. W 1979 r. rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

skz/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)