Notowania

unia europejska
30.01.2009 11:11

Islandia ekspresowo dołączy do UE?

Przystąpienie do Unii ma zapobiec całkowitemu załamaniu się systemu finansowego w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przystąpienie do Unii ma zapobiec całkowitemu załamaniu się systemu finansowego w tym kraju - dowiedział się _ Guardian _.

Komisja Europejska spodziewa się, że Islandia złoży formalny wniosek o przyjęcie do UE po majowych wyborach. Wniosek będzie przyjęty życzliwie, a negocjacje zajmujące zazwyczaj całe lata, będą przyspieszone, tak, by Islandia mogła zostać członkiem w ekspresowym tempie, najprawdopodobniej już w 2011 roku.

Odpowiedzialny za rozszerzenie UE komisarz Olli Rehn powiedział _ Guardianowi _, że Unia woli przyjmować kilka państw jednocześnie niż jedno po drugim. Dlatego nie wyklucza się, iż Islandia mogłaby zostać przyjęta razem z Chorwacją. _ - Islandia jest jedną z najstarszych demokracji w świecie, a ze względu na strategiczną rangę i ekonomiczny potencjał wiele wniesie do UE _ - podkreślił Rehn.

Konserwatywny rząd w Reykjaviku, sprawujący władzę od 18 lat, ustąpił w ostatnich dniach wskutek kryzysu finansowego. Załamanie się kursu korony islandzkiej wymiotło oszczędności i pogrążyło system emerytalny. Islandia, której system bankowy był niewspółmiernie rozbudowany w porównaniu do innych sektorów gospodarki, uzyskała pomoc od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld dolarów.

Wstąpienie do UE będzie w Islandii głównym wątkiem kampanii wyborczej. Wybory spodziewane są 9 lub 30 maja. Wraz z wyborami może zostać rozpisane referendum w sprawie wprowadzenia euro.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz