Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islandia ma szansę na szybkie wejście do UE

0
Podziel się:

Islandia może liczyć na szybkie
przystąpienie do Unii Europejskiej, co da jej szansę na uniknięcie
całkowitego załamania się systemu finansowego w tym kraju - wynika
z wypowiedzi unijnego komisarza ds. rozszerzenia Olli Rehna,
cytowanej przez piątkowy dziennik "Guardian".

Islandia może liczyć na szybkie przystąpienie do Unii Europejskiej, co da jej szansę na uniknięcie całkowitego załamania się systemu finansowego w tym kraju - wynika z wypowiedzi unijnego komisarza ds. rozszerzenia Olli Rehna, cytowanej przez piątkowy dziennik "Guardian".

Oczywiście Islandia, która stała się jedną z pierwszych i najpoważniejszych ofiar światowego kryzysu finansowego, musiałaby najpierw złożyć wniosek o członkostwo - czego dotąd nie zrobiła.

Komisarz Olli Rehn powiedział "Guardianowi", że UE woli przyjmować kilka państw jednocześnie niż jedno po drugim. Zasugerował, iż dzięki szybkiemu wnioskowi i krótkim negocjacjom Islandia mogłaby zostać przyjęta już w 2011 roku - czyli razem z kończącą negocjacje Chorwacją.

"Islandia jest jedną z najstarszych demokracji w świecie, a ze względu na strategiczną rangę i potencjał ekonomiczny wiele wniesie do UE" - podkreślił Rehn.

Pytany o to w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zastrzegł, że nie chce komentować akcesji Islandii, ale cieszył się, że członkostwo w UE jest atrakcyjne dla niektórych krajów. "To dowód sukcesu europejskiej integracji" - powiedział.

Rzeczniczka Rehna Krisztina Nagy tłumaczyła, że negocjacje z Islandią byłby krótkie, bowiem jest ona razem z Norwegią i Liechtensteinem członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To strefa wolnego handlu obejmująca także wszystkie kraje UE. W praktyce oznacza to, że Islandia wdrożyła znaczną część dorobku prawego UE, w tym przede wszystkim dotyczącą wspólnego rynku.

"Islandia jest naszym partnerem w EOG, więc jej powołanie (europejskie) istnieje i zawsze istniało" - powiedział rzecznik KE Johannes Laitenberger.

Rzecznik czeskiego przewodnictwa w UE Jan Sliva zapewnił, że żadne rozmowy z Islandią na temat jej ewentualnego członkostwa nie są jeszcze prowadzone, ale powiedział, że "UE z zadowoleniem powitałaby wniosek o członkostwo". "Dzielimy z Islandią wiele wspólnych wartości" - dodał. O konkretnych datach przystąpienia - zastrzegł - nie może być na razie mowy, skoro wniosek nie został jeszcze złożony.

UE spodziewa się, że Islandia złoży formalny wniosek akcesyjny po wyborach, które mają się odbyć w maju. Ostatecznie przesądzi o tym jednak nowy rozkład sił politycznych: przychylni członkostwu są socjaldemokraci, ale Zieloni, którzy mieliby wejść do koalicji rządzącej, bardziej eurosceptyczni.

Konserwatywny rząd w Reykjaviku, sprawujący władzę od 18 lat, ustąpił w ostatnich dniach wskutek kryzysu finansowego. Załamanie się kursu korony islandzkiej wymiotło oszczędności i pogrążyło system emerytalny. Islandia, której system bankowy był niewspółmiernie rozbudowany w porównaniu do innych sektorów gospodarki, uzyskała pomoc od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld dolarów.

Wstąpienie do UE będzie na Islandii głównym wątkiem kampanii wyborczej. Wybory spodziewane są 9 lub 30 maja. Wraz z wyborami może zostać rozpisane referendum w sprawie wprowadzenia euro.

Michał Kot (PAP)

kot/ asw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)