Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Iustitia" organizuje tydzień bez wokand w tygodniu ofiar przestępstw

0
Podziel się:

W poniedziałek rozpoczyna się, obchodzony od
9 lat, "Tydzień pomocy ofiarom przestępstw". Również od
poniedziałku zacznie się kolejny "tydzień bez wokand" - protest
organizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

W poniedziałek rozpoczyna się, obchodzony od 9 lat, "Tydzień pomocy ofiarom przestępstw". Również od poniedziałku zacznie się kolejny "tydzień bez wokand" - protest organizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

"To przypadkowa zbieżność, nie planowaliśmy wstrzeliwać się w tydzień pomocy ofiarom przestępstw. Ale myślę, że to nie koliduje, bo cel mamy wspólny - jeśli rząd zrealizuje nasze postulaty, również pokrzywdzeni odczują poprawę ich sytuacji, bo sądownictwo będzie działać lepiej" - powiedział w piątek PAP rzecznik "Iustitii" sędzia Bartłomiej Przymusiński, pytany o tę zbieżność.

Według danych "Iustitii", w "tygodniu bez wokand" odbędzie się o 50 proc. mniej rozpraw w porównaniu z poprzednim tygodniem. Sędziowie wcześniej powstrzymali się od wyznaczenia terminów rozpraw w tych dniach lub zmienili terminy rozpraw już wyznaczonych.

"Odbędą się jednak rozprawy, których odwołanie łączyłoby się z nadmiernymi trudnościami (procesy wieloosobowe, z udziałem osób zamieszkałych daleko od siedziby sądu) lub w oczywisty sposób prowadziłoby do przewlekłości postępowania (np. z udziałem podmiotów zagranicznych). Normalnie i bez zakłóceń odbędą się sprawy, których specyfika tego wymaga (np. procesy z aresztantami). Sędziowie poświęcą te dni na wykonywanie innych niż orzekanie obowiązków: pisanie uzasadnień, przygotowywanie się do rozpraw, samokształcenie" - informuje zarząd stowarzyszenia sędziów.

W ten sposób sędziowie zrzeszeni w "Iustitii" domagają się zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych, mających na celu przywrócenie sędziowskiej samorządności, powierzenia nadzoru administracyjnego nad sądami Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego w miejsce nadzoru sprawowanego obecnie przez Ministra Sprawiedliwości. Chcą też znaczącej podwyżki sędziowskich wynagrodzeń. Podkreślają oni, że podobne do "tygodni bez wokand" formy protestu przyjmowali także sędziowie hiszpańscy i słoweńscy.

W ramach "Tygodnia pomocy ofiarom przestępstw" w prokuraturach i sądach, zamiast corocznych dyżurów sędziów i prokuratorów, będzie można otrzymać pomoc od pracowników pozarządowych organizacji. Zainteresowani otrzymają też informacje o uprawnieniach przynależnych pokrzywdzonym. Podobnych, bezpłatnych porad, będą też udzielać adwokaci. (PAP)

wkt/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)