Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IV edycja projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce..."

0
Podziel się:

Wywiady z osobami sprzeciwiającymi się systemom władzy w latach 1939-89
przeprowadzone przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą wziąć
udział w projekcie "Opowiem Ci o wolnej Polsce..." współorganizowanym przez IPN.

Wywiady z osobami sprzeciwiającymi się systemom władzy w latach 1939-89 przeprowadzone przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w projekcie "Opowiem Ci o wolnej Polsce..." współorganizowanym przez IPN.

Projekt edukacyjny "Opowiem Ci o wolnej Polsce... - spotkania młodzieży ze świadkami historii" organizuje Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski i pokazanie w jaki sposób kształtujące się społeczeństwo obywatelskie przeciwstawiało się totalitaryzmom XX w. Źródłem wiedzy o przeszłości mają być losy konkretnych ludzi. Świadkowie tamtych wydarzeń opowiadając młodzieży historie, które być może nigdy nie zostały spisane - odtworzą przebieg wydarzeń, ich kontekst społeczny i klimat z przeszłości.

Praca nad projektem może być organizowana w ciągu jednego semestru lub w ciągu całego roku szkolnego. Zadaniem uczniów będzie przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się istniejącym systemom władzy w latach 1939-89. Spotkanie ze świadkiem powinno być zarejestrowane w formie audio lub video, a następnie opracowane w formie pisemnej. Uczestnicy projektu mają także upowszechnić wiedzę o tych wydarzeniach - np. poprzez wystawę, spektakl, film, audycję radiową, artykuł prasowy czy stworzenie strony internetowej. Formularz zgłoszeniowy do projektu jest dostępny na stronie www.ceo.org.pl.

Organizatorzy mają nadzieję, że podejmowane w ramach programu działania przyczynią się do kształtowania tożsamości młodych ludzi, wzmacniania ich więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania, rozbudzą patriotyzm i obywatelską odpowiedzialność.

Pomysłodawcy programu wspierać będą merytoryczne i organizacyjne prowadzone w szkołach działania. W czasie trwania projektu zapewnią: udział w konferencjach informacyjno-szkoleniowych, komplet materiałów pomocniczych, merytoryczną i metodologiczną pomoc nauczycielom, prezentację internetową pracy nad projektem, prezentację i wystawę przygotowanych przez uczniów prac oraz promocję programu w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Informacje o projekcie znajdują się także na stronie www.ceo.org.pl. Zebrane materiały publikowane będą na portalu internetowym www.ceo.org.pl, www.1944.pl oraz www.ipn.gov.pl. Finał projektu jest planowany na czerwiec 2011 roku. Uczestnicy otrzymają wówczas dyplomy i zaświadczenia o udziale. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)