Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IV Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i
wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu
Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Podczas koncertu opowiemy o patriotyzmie Polaków z wyboru i historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Pokażemy niezwykłość Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej organizator i współtwórca koncertu, Jacek "Wiejski" Górski.

Jak wyjaśnił, chodzi o pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury poprzez łączenie współczesnych nurtów muzyki, takich jak jazz, etno, rock alternatywy, muzyka symfoniczna czy elektroniczna, z oryginalnymi brzmieniami pierwowzorów tych piosenek. "Dzięki temu te utwory uzyskują tło, które sprawia, że stają się atrakcyjne dla współczesnego słuchacza. W związku z niedawnym odejściem barda Solidarności, Przemysława Gintrowskiego, na koncercie nie zabraknie także poświęconego mu fragmentu, podczas którego pokażemy mniej znane zdjęcia artysty i zaprezentujemy jeden z jego utworów" - zapowiedział Górski.

Jednym z atrakcji koncertu będzie "Res Publica Serenissima" - utwór instrumentalno-wokalny, który - jak podkreślają organizatorzy - ukazuje różnorodność kulturową Polski Jagiellonów. Utwór otwiera psalm 46. w intencji zakończenia wojen, który specjalnie na koncert nagrał Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Następnie zabrzmią fragmenty protestanckiej "Modlitwy za Rzeczpospolitą Naszą i Za Króla" w wykonaniu Marka Bałaty, katolicki hymn "Gaude Mater Polonia" zaśpiewany przez Olę Turkiewicz, psalm prawosławny "Lecą gołębie" w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu "Dziczka" oraz muzułmański azan (wezwanie do modlitwy) wykonany przez imama polskich Tatarów Janusza Aleksandrowicza.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się także: fragment wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera "Dla syna", fragment "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza w wykonaniu prowadzącego Koncert Niepodległości Wojciecha Malajkata, "Bogurodzica", "Litwinka czyli Hymn Legionistów Litewskich", "Marsz Żuawów", "Hej chłopcy, bagnet na broń", a także hymn Polski śpiewany przez artystów wraz z publicznością.

Wejściówki na koncert można odebrać do 10 listopada w sklepie i galerii Sudawia przy ul. Racławickiej 27 oraz w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncert Niepodległości objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

W dniu Święta Niepodległości, przed wieczornym koncertem, Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponuje również coś dla najmłodszych. W godz. 10-16 odbędą się otwarte warsztaty, w których mogą wziąć udział dzieci w wieku 5-10 lat.

"Wykorzystując aurę jesienną przygotowaliśmy mnóstwo kolorowych liści, które dzieci będą mogły wykorzystać do przygotowania witraża niepodległości. Otrzymają także szablon w kształcie liścia z wyciętą liczbą +11+ nawiązującą do daty odzyskania niepodległości. Dzieci naklejając na szablon przygotowane liście, utworzą kolorowy patriotyczny witraż, który będą mogły umieścić w oknach swoich domów, przypominając o Święcie Niepodległości" - powiedział PAP kierownik Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego Karol Mazur. (PAP)

akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)