Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IX Zjazd Gnieźnieński o roli religii w obywatelskiej Europie

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi prezydenta i prymasa Polski
#

# dochodzą wypowiedzi prezydenta i prymasa Polski #

16.03. Poznań (PAP) - Chrześcijanie i wyznawcy innych religii mają do odegrania niebagatelną rolę w wypełnianiu na nowo europejskiej idei obywatelską treścią - powiedział w piątek w Gnieźnie prezydent Bronisław Komorowski, otwierając oficjalnie IX Zjazd Gnieźnieński.

Hasło Zjazdu to "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Według organizatorów w sumie weźmie w nim ok. 800 - 1 tys. osób. Trzydniowe obrady będą poświęcone m.in. możliwościom lobbingu chrześcijańskiego w UE, odpowiedzialności Europejczyków za resztę świata czy społecznemu znaczeniu wiary.

"W trakcie wykładów, debat i dyskusji pragniemy zastanowić się nad tym, co zrobić, by zaangażowanie chrześcijan w kształtowaniu struktur i obszarów życia społecznego, politycznego oraz kulturalnego było bardziej świadome i intensywne, oraz by prowadziło do budowania społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego" - powiedział w trakcie otwarcia Zjazdu prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Do Gniezna, poza prezydentem Komorowskim, przyjechali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, b. premier Tadeusz Mazowiecki i b. premier Słowacji Jan Carnogursky. Nuncjusz przekazał w trakcie otwarcia wydarzenia pozdrowienia od Benedykta XVI.

Jak podkreślił Bronisław Komorowski, w środowiskach ludzi inspirujących się swoją wiarą tkwi obywatelski potencjał stanowiący wielką szansę dla Polski i Europy.

"Wspólnoty religijne i osoby zainspirowane swoją wiarą mają takie samo prawo do wyrażania swoich opinii i do udziału w publicznej debacie jak wszyscy pozostali. Źle pojmuje ideę wolności słowa i ducha demokracji ten, kto próbuje im, kto próbuje nam to prawo ograniczyć, albo wręcz odebrać" - powiedział Komorowski.

W ekumenicznym wydarzeniu uczestniczą specjaliści z całej Europy, przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury, socjologowie, ekonomiści i działacze społeczni. Zjazd rozpoczął się wniesieniem krzyża i modlitwą duchownych: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

"Jesteśmy przekonani, że chrześcijaństwo ma wiele do zaoferowania dzisiejszemu społeczeństwu obywatelskiemu. Jego misja na Starym Kontynencie wcale się nie skończyła - wręcz przeciwnie: dzisiaj wybiła godzina chrześcijan w Europie. Bez naszego wkładu Europa byłaby niepomiernie zubożona i boleśnie okaleczona w swym wymiarze duchowym" - powiedział w trakcie wykładu wprowadzającego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko.

Zjazd ma m.in. służyć prezentacji dotychczasowego wkładu chrześcijan w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, obywatele niedostatecznie angażują się w proces integracji europejskiej, zaś instytucje Unii Europejskiej oddalają się od tych, którym mają służyć.

W programie zaplanowano m.in. dyskusję z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i światopoglądów, a także spotkanie szefów największych polskich organizacji charytatywnych. Odbędą się też nabożeństwa ekumeniczne, warsztaty obywatelskie pod hasłem "Wierzę, więc działam" oraz wydarzenia kulturalne.

W trakcie zamykającej spotkanie mszy św. zostanie ogłoszone przesłanie do Europejczyków, opracowane podczas Zjazdu.

Zjazdy Gnieźnieńskie to miejsce spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez wykłady, dyskusje, warsztaty i modlitwę wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość kontynentu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w 1012. rocznicę I Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W marcu 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył cesarz Otton III. Zjazd ten i spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym były znakiem przyjęcia Polski do grona państw europejskich.

Tradycję organizowania Zjazdów Gnieźnieńskich jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej na skalę europejską kontynuował abp Henryk Muszyński. W 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.

III Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w 2000 roku z okazji jubileuszu chrześcijaństwa i odbył się z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Kolejne spotkania miały miejsce w latach: 2003, 2004, 2005, 2008 i 2010. (PAP)

rpo/ kpr/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)