Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izabela Szukalska z TVP wygrała konkurs Silesia Press

0
Podziel się:

Związana z katowickim oddziałem TVP Izabela Szukalska zwyciężyła w czwartej
edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za przejmujący
reportaż "Biała koszula", przedstawiający historię małżeństwa mieszkającego w przyczepie przy
wysypisku śmieci.

Związana z katowickim oddziałem TVP Izabela Szukalska zwyciężyła w czwartej edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za przejmujący reportaż "Biała koszula", przedstawiający historię małżeństwa mieszkającego w przyczepie przy wysypisku śmieci.

"Ten reportaż to intymna opowieść o zjawisku społecznym bezdomności i samotności" - ocenił szef jury, red. Jan Dziadul z tygodnika "Polityka", podkreślając, że nagrodzony materiał w przejmujący sposób dotyka istoty problemu. Autorka reportażu pracuje w Redakcji Form Dokumentalnych Programu 1 TVP.

Nagrody w konkursie wręczono w piątek podczas uroczystej gali w katowickim Hotelu Monopol. Jej organizatorzy podkreślali, że Silesia Press należy do nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Ma promować dokonania śląskich dziennikarzy i integrować miejscowe środowisko dziennikarskie.

"Podczas trzech pierwszych edycji nagrody wciąż mówiliśmy, że nasz +Śląski Pulitzer+ dopiero raczkuje. Dziś możemy już powiedzieć, że mocno stanął na nogi i dobrze wypełnia swój główny cel, jakim jest integracja naszego środowiska" - mówił podczas gali red. Dziadul.

Do konkursu zgłoszono blisko 200 materiałów, z których około 30 jurorzy zakwalifikowali do ścisłej czołówki. Spośród nich wybrali siedem najlepszych.

W kategorii "Debiut Roku" nagrodę przyznano dziennikarzowi sportowemu Wojciechowi Kani z prywatnej Telewizji Silesia (TVS), która od końca marca ub. roku dostępna jest w kablówkach i na platformach cyfrowych. Jej siedziba mieści się w Katowicach. Badania sytuują ją coraz wyżej wśród ponad 100 polskojęzycznych telewizji.

Równorzędne drugie miejsca w konkursie zajęli: Małgorzata Goślińska i Tomasz Haładaj z "Gazety Wyborczej" za tekst "Dworzec PKP miejsce nie po kolei", Barbara Gruszka-Zych z "Gościa Niedzielnego" za reportaż "Co widziały moje oczy" (o zmarłym niedawno więźniu obozu koncentracyjnego Henryku Mandelbaumie) oraz Jadwiga Woźnikowska i Wojciech Skowroński z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Portret rodziny we wnętrzu", którego bohaterami są członkowie rodziny tragicznie zmarłej b. posłanki, Barbary Blidy.

Na trzecim miejscu znaleźli się: dziennikarka lokalnego tygodnika "Tydzień w Jaworznie" Barbara Sikora za cykl materiałów historycznych poświęconych starym książkom, Grażyna Kuźnik z gazety "Polska Dziennik Zachodni", za reportaż "Chłopiec ze znaczka" (o człowiek, którego zdjęcie wykorzystano na popularnym w okresie PRL znaczku pocztowym) oraz Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jeden dzień z życia związkowca", którego bohaterem jest górniczy związkowiec Andrzej Ciok.

Konkurs Silesia Press zorganizowało po raz czwarty Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej. Prace oceniało 10-osobowe jury złożone ze znanych śląskich dziennikarzy prasy, radia, telewizji i PAP. Nagrody przyznawane są za materiały o istotnym znaczeniu dla opinii publicznej, rzetelne i dojrzałe warsztatowo. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne; pierwsza to 4 tys. zł.

W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężyła dziennikarka katowickiego oddziału TVP Brygida Frosztęga, nagrodzona za reportaż o sparaliżowanym Januszu Świtaju z Jastrzębia Zdroju, który poprosił o przerwanie terapii po śmierci opiekujących się nim rodziców. Materiał wywołał ogólnopolską dyskusję o problemach eutanazji i zapoczątkował akcję pomocy dla chorego.

Rok wcześniej konkurs wygrali dziennikarze katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej" Piotr Płatek i Józef Krzyk. Nagrodę zdobyli za tekst "Znalazła się Krwawa Julka", o domniemanej agentce gestapo Helenie Matejance, którą Płatek, po latach starań, odnalazł w Londynie i skłonił do rozmowy. Pierwszą edycję "Silesia Press" wygrała Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Ulice węglowe", będący opowieścią o dzieciach, zajmujących się kradzieżami węgla z pociągów.

Organizujące doroczny konkurs Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. Członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze, którzy obecnie prowadzą agencje PR, itp. Stowarzyszenie organizowało m.in. ogólnopolski konkurs artystyczny pt. "Z Europy do Europy: Unia Europejska i nasze starania o członkostwo w karykaturze" oraz prareferendum europejskie w Bieruniu.(PAP)

mab/ lun/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)