Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izba Wydawców Prasy protestuje przeciw wysuwaniu roszczeń finansowych wobec mediów

0
Podziel się:

Ogromne roszczenia finansowe formułowane
przez niektóre podmioty wobec prasy mogą być formą zastraszenia
wolnych mediów, próbą skłonienia dziennikarzy do zaniechania
krytyki czy podejmowania pewnych tematów - oświadczyła Izba
Wydawców Prasy. IWP zaprotestowała przeciw takim działaniom.

Ogromne roszczenia finansowe formułowane przez niektóre podmioty wobec prasy mogą być formą zastraszenia wolnych mediów, próbą skłonienia dziennikarzy do zaniechania krytyki czy podejmowania pewnych tematów - oświadczyła Izba Wydawców Prasy. IWP zaprotestowała przeciw takim działaniom.

Oświadczenie Izby PAP otrzymała w piątek.

IWP odniosła się do ostatnich żądań kierowanych przez niektóre podmioty wobec mediów w związku z ich publikacjami. Chodzi m.in. o Stocznię Gdańsk S.A., która w tym tygodniu zażądała od wydawcy "Gazety Wyborczej" 100 milionów złotych za krytyczne artykuły o tym, że Stocznia zatrudnia za niewielkie kwoty północnych Koreańczyków i płaci im nikłe pensje.

Izba przypomniała również żądania innych podmiotów wobec mediów, m.in. Kasy Krajowej SKOK wobec tygodnika "Polityka". (W serii artykułów o SKOK-ach "Polityka" zwracała uwagę m.in. na odejście od samopomocowych ideałów tej instytucji i wielomilionowe inwestycje niezwiązane z jej misją, niejasne przepływy finansowe).

"Podjęcie kroków prawnych z użyciem tego typu środków świadczy (...), że podmiotom zainteresowanym nie chodzi o dowiedzenie prawdy, czy poszukiwanie prostej satysfakcji z tytułu ewentualnego naruszenia ich dóbr osobistych" - czytamy w oświadczeniu.

"Przeciwnie, tak ogromne roszczenia finansowe pozwalają przypuszczać, że chodzi (...) o odwet za treść konkretnych publikacji, które w ocenie tych osób czy firm były z ich punktu widzenia niepożądane" - podkreśla IWP.

Według Izby, w przypadku ewentualnego naruszenia dóbr osobistych przez materiał prasowy należałoby wykorzystywać przede wszystkim środki o charakterze niemajątkowym, np. publiczne przeproszenie, sprostowanie, odwołanie zarzutów itp.

"Ewentualne zadośćuczynienia finansowe mogą być orzekane jedynie wyjątkowo i tylko wówczas, gdy środki ochrony niemajątkowej okażą się w danej sprawie niewystarczające. Zadośćuczynienia takie, z uwagi na ich kompensacyjny charakter, winny być co do zasady umiarkowane i muszą być realne z ekonomicznego punktu widzenia" - podkreśliła IWP.

Izba wyraża szczególne zaniepokojenie sytuacją mediów lokalnych, bo - jak zaznacza - ich środki finansowe są bardzo ograniczone, a wygórowane roszczenia mogłyby doprowadzić nawet do ich upadłości. Izba zapewnia, że będzie starać się wspierać wszystkich dziennikarzy i wydawców, którzy będą spotykać się z tak "irracjonalnymi" żądaniami. "W efekcie zmierzają one do ograniczania swobody przepływu informacji i krytyki prasowej, i mogą prowadzić do marginalizacji ekonomicznej niezależnych mediów" - podkreśliła IWP. (PAP)

ktt/ pz/ rod/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)