Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izby Rolnicze do prezydenta i premiera w sprawie zmian w WPR

0
Podziel się:

Rolniczy samorząd - Krajowa Rada Izb Rolniczych - napisała do prezydenta i
premiera w sprawie przyszłych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Izby domagają się, by w zmianach
uwzględnić wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej.

Rolniczy samorząd - Krajowa Rada Izb Rolniczych - napisała do prezydenta i premiera w sprawie przyszłych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Izby domagają się, by w zmianach uwzględnić wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej.

Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej będą obowiązywały w nowej perspektywie finansowej UE - od 2014 do 2020 r. Propozycje nowych rozwiązań zaproponowała Komisja Europejska. Polska prezydencja i minister Marek Sawicki podjęli na forum UE debatę na temat przyszłych zmian.

KE w swoich propozycjach zmierza do tego, by odnowiona Wspólna Polityka Rolna po 2013 była bardziej przyjazna środowisku, mniej uciążliwa administracyjnie dla małych gospodarstw. Komisja chce też doprowadzić do zmniejszenia różnic w dopłatach bezpośrednich między krajami. Komisja uważa, że propozycje pozwolą podnieść konkurencyjność rolnictwa oraz zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Europie.

"Samorząd rolniczy nie zgadza się na przedstawioną przez Komisję Europejską formę dokumentów, gdyż propozycje Komisji Europejskiej nie mówią o wyrównaniu dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników UE" - napisał do prezydenta i premiera prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Izby domagają się, by Komisja opracowała nowe zasady naliczania płatności bezpośrednich, "ponieważ obowiązujące zasady nie odzwierciedlają obecnej światowej sytuacji". "Kryteria naliczania płatności powinny być mierzalne, oparte o sprawiedliwe i obiektywne wskaźniki takie same dla wszystkich krajów UE" - uważa Szmulewicz.

W ocenie Izb zmiany w WPR będą miały "kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania potencjału rolnictwa i obszarów wiejskich w Unii Europejskiej", zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego oraz zrównoważonego rozwoju całej UE.

Rolniczy samorząd chce, by prezydent i premier włączyli się do dyskusji nad nowymi zasadami WPR oraz negocjacji i działań dla obrony interesów polskiej wsi i zapewnienia polskim rolnikom równych szans na jednolitym rynku rolnym UE. (PAP)

ago/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)