Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Barak: nie podjęto decyzji ws. ataku na Iran

0
Podziel się:

#
Obawy Baraka przed wetem w Radzie Bezpieczeństwa w sprawie sankcji wobec Iranu
#

# Obawy Baraka przed wetem w Radzie Bezpieczeństwa w sprawie sankcji wobec Iranu #

08.11. Tel Awiw (PAP/Reuters) - Minister obrony Izraela Ehud Barak przeciwstawił się we wtorek spekulacjom na temat izraelskich zamiarów zaatakowania instalacji nuklearnych Iranu, zaznaczając, że nie podjęto dotąd żadnej decyzji w sprawie przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji zbrojnej.

"Wojna to nie piknik. Chcemy pikniku. Nie chcemy wojny" - powiedział Barak Izraelskiemu Radiu przed opublikowaniem w tym tygodniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu na temat irańskich przedsięwzięć w dziedzinie atomistyki.

"Izrael jeszcze nie podjął decyzji w sprawie jakiejkolwiek operacji" - zaznaczył minister, odrzucając spekulacje izraelskich mediów, iż wraz z premierem Benjaminem Netanjahu wybrał tę opcję.

Barak dodał jednak, że Izrael musi być przygotowany na "niewygodne sytuacje" i sam odpowiada za własne bezpieczeństwo. Wszystkie opcje w sprawie powstrzymania nuklearnych ambicji Iranu powinny zostać otwarte - podkreślił.

Wspólnota międzynarodowa podejrzewa, że celem irańskiego programu nuklearnego jest uzyskanie broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza, twierdząc, iż chce tylko produkować paliwo dla elektrowni atomowych.

Powszechnie oczekuje się, że najnowszy raport MAEA wzmocni podejrzenia, że Iran mimo swych deklaracji konsekwentnie zmierza do zbudowania bojowych ładunków jądrowych.

"Oceniam, że będzie to surowy raport. Nie zaskakuje to Izraela, mieliśmy z tymi kwestiami do czynienia od lat. Mamy być może ostatnią okazję do skoordynowanych, międzynarodowych, skutecznych sankcji, które zmuszą Iran do zatrzymania się" - powiedział Barak, wzywając do działań na rzecz wstrzymania importu irańskiej ropy oraz eksportu produktów naftowych do republiki islamskiej. Wyraził jednocześnie obawę, że sympatyzujące z Teheranem Rosja i Chiny jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa skorzystają z prawa weta, by zablokować ewentualne rozszerzenie dotychczasowych sankcji.

"Wymagałoby to współpracy Stanów Zjednoczonych, Europy, Indii, Chin i Rosji - i nie sądzę, by sformowanie takiej koalicji było możliwe" - powiedział Barak. (PAP)

dmi/ mc/

10154353

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)