Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Lieberman: Chcemy zmian w polityce Iranu

0
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oświadczył
w czwartek, że Izrael chciałby zobaczyć zmiany w polityce Iranu bez względu na to, kto zostanie
prezydentem po zakończeniu powyborczych protestów.

bEicyOOJ

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oświadczył w czwartek, że Izrael chciałby zobaczyć zmiany w polityce Iranu bez względu na to, kto zostanie prezydentem po zakończeniu powyborczych protestów.

Izrael nie liczy na zmianę władzy w Teheranie, pomimo protestów wywołanych zwycięstwem w wyborach dotychczasowego radykalnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada nad umiarkowanym Mir-Hosejnem Musawim.

Ahmadineżad wzywał w przeszłości do zniszczenia Izraela. Kraj ten często wykorzystuje te wypowiedzi, aby uzasadnić swoją kampanię na rzecz powstrzymania irańskiego programu atomowego.

bEicyOOL

Pomimo wezwań Musawiego do bliższych relacji z Zachodem, Izrael patrzy na niego podejrzliwie, ponieważ to on, kiedy w latach 80. był premierem, zapoczątkował irański program atomowy.

Zapytany przez izraelską telewizję, którego z rywali preferowałby Izrael Lieberman odparł, że "Izrael preferowałby zmianę w irańskiej polityce". Oświadczył też, że Iran jest "dużo bardziej niebezpieczny" niż Korea Północna, której próby atomowe wywołały ogólnoświatowe zaniepokojenie.

Lieberman wezwał też Zachód do nałożenie ostrzejszych sankcji ekonomicznych na Iran.

Szef Mosadu, izraelskiego wywiadu, Meir Dagan powiedział w czwartek, że Iran może uzyskać technologie do produkcji broni atomowej do 2014 roku.

bEicyOOR

Zdaniem ekspertów Izrael jest na razie jedynym krajem w regionie posiadającym taki arsenał, jednak kraj ten oficjalnie się do tego nie przyznaje. Iran zapewnia, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny. (PAP)

keb/ ap/

4268776

bEicyOPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)