Notowania

rząd
12.08.2009 15:06

Izrael: "Maariw": Rząd rozważa atak na instalacje nuklearne Iranu

Władze Izraela są przekonane, że uderzenie militarne mogłoby zakłócić irański program zbrojeń nuklearnych - pisze w środę izraelski dziennik "Maariw". Powołując się na wysokiego przedstawiciela ministerstwa obrony, gazeta twierdzi, że Izrael mógłby dokonać ataku nawet bez zgody swego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Władze Izraela są przekonane, że uderzenie militarne mogłoby zakłócić irański program zbrojeń nuklearnych - pisze w środę izraelski dziennik "Maariw". Powołując się na wysokiego przedstawiciela ministerstwa obrony, gazeta twierdzi, że Izrael mógłby dokonać ataku nawet bez zgody swego sojusznika, Stanów Zjednoczonych. *

Rozmówca "Maariwa" powiedział, że "Irańczycy budują fortyfikacje i używają środków maskujących, aby chronić swoje instalacje nuklearne przed ewentualnym uderzeniem z powietrza. Opcja militarna jest możliwa i do dyspozycji izraelskich władz, niemniej czas działa przeciwko nam".

Publikując na pierwszej stronie zdjęcie premiera Benjamina Netanjahu, siedzącego poprzedniego dnia za sterami myśliwca bombardującego F-15, "Maariw" nie rozważa kiedy mogłoby dojść do wydania rozkazu do przeprowadzenia ataku na irańskie obiektu nuklearne.

Izrael nie wierzy zapewnieniom Iranu, że kraj ten rozbudowuje swoje instalacje nuklearne wyłącznie w celach pokojowych i odmawia gwarancji, że nie użyje siły, aby powstrzymać Teheran przed zdobyciem broni atomowej. Gdyby Iran uzyskał taką broń, to - zdaniem Izraelczyków - byłoby zagrożone istnienie państwa żydowskiego.

Rząd Izraela poparł starania prezydenta USA Baracka Obamy, próbującego przekonać Iran do ograniczenia programu nuklearnego. "Maariw" pisze, że jego rozmówca z ministerstwa obrony oświadczył, iż w najbliższym czasie "nie byłoby zasadne" dokonanie ataku, gdyż rozmowy jeszcze się nie rozpoczęły. (PAP)

ter/ ap/

4561009

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz