Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: MSW: postępy w kwestii budowy osiedli we Wschodniej Jerozolimie

0
Podziel się:

Izraelskie MSW poinformowało w poniedziałek, że dało zgodę na
budowę 1500 mieszkań dla żydowskich osadników w dzielnicy Ramat Szlomo w Jerozolimie Wschodniej.
Projekt ten był zawieszony od 2010 r. na skutek krytyki ze strony społeczności międzynarodowej.

Izraelskie MSW poinformowało w poniedziałek, że dało zgodę na budowę 1500 mieszkań dla żydowskich osadników w dzielnicy Ramat Szlomo w Jerozolimie Wschodniej. Projekt ten był zawieszony od 2010 r. na skutek krytyki ze strony społeczności międzynarodowej.

Rzeczniczka resortu Efrat Orbach zastrzegła, że projekt musi jeszcze przejść kolejne procedury planistyczne i "może potrwać jeszcze miesiące lub lata", zanim doczeka się realizacji. Mimo to poniedziałkowa deklaracja może kolejny raz wywołać zdecydowany sprzeciw Palestyńczyków, a także sojuszników Izraela, którzy sprzeciwiają się budowie osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, gdzie - na co mają nadzieję Palestyńczycy - ma się znajdować przyszła stolica ich państwa.

Plany rozbudowy osiedli w Ramat Szlomo zostały po raz pierwszy ogłoszone w 2010 roku w czasie wizyty w Izraelu amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena, co wywołało poważny kryzys dyplomatyczny między USA a Izraelem.

Rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa poinformował w poniedziałek o zamiarze przekazania sprawy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby zablokować te plany. Abbas odmawia negocjacji pokojowych z Izraelem, dopóki trwa rozbudowa osiedli.

Wcześniej w tym miesiącu Izrael ogłosił plany budowy tysięcy mieszkań, również w dzielnicy Ramat Szlomo, w odpowiedzi na przyznanie Palestyńczykom przez Zgromadzenie Ogólne ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora. Plany te potępiły Stany Zjednoczone, a kilka europejskich krajów wezwało izraelskich ambasadorów, by formalnie złożyć swój protest. Izrael zapowiedział wówczas także m.in. budowę mieszkań w korytarzu E1, łączącym osiedle Maale Adumim ze Wschodnią Jerozolimą. Korytarz taki podzieliłby Zachodni Brzeg na dwie części i odciąłby od niego Wschodnią Jerozolimę; projekt ten został zamrożony w 2005 roku pod naciskiem Amerykanów.

W osiedlach na Zachodnim Brzegu mieszka ok. 340 tys. Izraelczyków; 200 tys. Izraelczyków mieszka w Jerozolimie Wschodniej, obok. ponad 270 tys. Palestyńczyków.(PAP)

ksaj/ kar/

12853644 12853655 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)