Notowania

wiadomości
07.09.2011 22:39

Izrael: Netanjahu chce zgody z Turcją

Premier Izraela Benjamin Netanjahu chce zakończenia trwającego od wielu miesięcy konfliktu z Turcją i zaproponował Ankarze pojednanie. "Chcemy poprawy naszych stosunków" - zacytowało w środę izraelskiego premiera jego biuro.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Izraela Benjamin Netanjahu chce zakończenia trwającego od wielu miesięcy konfliktu z Turcją i zaproponował Ankarze pojednanie. "Chcemy poprawy naszych stosunków" - zacytowało w środę izraelskiego premiera jego biuro. *

W ubiegły piątek Turcja wydaliła ambasadora Izraela i zawiesiła współpracę wojskową z tym krajem.

Była to reakcja władz w Ankarze na izraelską odmowę przeproszenia za ubiegłoroczny atak na Flotyllę Wolności, która chciała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Podczas tego ataku zginęło dziewięciu Turków.

Dzień wcześniej opublikowany został raport ONZ w sprawie tamtego incydentu. Wyrażono w nim opinię, że izraelska blokada Strefy Gazy jest legalna, ale Izrael użył przeciwko Flotylli Wolności nadmiernej siły.

Izrael twierdzi, że jego komandosi działali w obronie własnej, gdy zaatakowano ich nożami i pałkami. Blokadę Strefy Gazy uzasadnia koniecznością zapobieżenia przemytowi broni dla rządzącego tam radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas.

O normalizację stosunków izraelsko-tureckich, które przed atakiem na Flotyllę Wolności były bardzo dobre, zabiega amerykański rząd. "Stany Zjednoczone są sojusznikiem obu krajów i chcą doprowadzić do tego, by Izrael i Turcja znowu ze sobą współpracowały" - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland. (PAP)

sp/

9737416

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz