Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Nowe plany osiedli na terenach okupowanych

0
Podziel się

Izrael planuje budowę niemal 24 tysięcy nowych domów na
okupowanym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, co, jak piszą agencje, jest kolejnym
wyzwaniem dla Waszyngtonu i grozi pogrzebaniem procesu pokojowego.

bErZsIjV

Izrael planuje budowę niemal 24 tysięcy nowych domów na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, co, jak piszą agencje, jest kolejnym wyzwaniem dla Waszyngtonu i grozi pogrzebaniem procesu pokojowego.

Izraelska organizacja pozarządowa o nazwie Pokój Teraz, sprzeciwiająca się budowie osiedli żydowskich, oświadczyła, że ministerstwo budownictwa rozpisało w październiku przetarg na opracowanie planów budowy.

Organizacja podkreśliła, że to bardzo wczesne stadium prac, które mogą doprowadzić do budowy osiedli w następnych latach.

bErZsIjX

W swym oświadczeniu organizacja Pokój Teraz pisze, że potencjalne plany budowy 19 786 domów na Zachodnim Brzegu i 4000 w Jerozolimie Wschodniej są ważnym wskaźnikiem zapatrywań rządu na sprawę przyszłych osiedli.

"Ta osiedleńcza ekspansja świadczy o tym, że premier (Izraela) nie wierzy w rozwiązanie polegające na istnieniu obok siebie dwóch państw dla dwóch narodów (izraelskiego i palestyńskiego)" - powiedział sekretarz generalny organizacji Jariw Oppenhajmer (Yariv Oppenheimer)
.

Minister energetyki Silwan Szalom potwierdził w radiu istnienie projektów budowlanych. "Budujemy w Judei i Samarii (na Zachodnim Brzegu) i tak będziemy robić, to polityka rządu Likudu (partii prawicowej premiera Benjamina Netanjahu)" - powiedział.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył we wtorek, że "proces pokojowy będzie skończony", gdy Izrael nie odwoła przetargu na projekt budowy rekordowej liczby ok. 20 tysięcy mieszkań dla osadników żydowskich - poinformował palestyński negocjator Saeb Erekat.

bErZsIkd

Erekat powiedział, że Abbas upoważnił go do poinformowania o tym tzw. kwartetu bliskowschodniego (tworzą go ONZ, Rosja, UE i USA) oraz Ligi Arabskiej.

Przed niespełna tygodniem do ograniczenia rozbudowy osiedli żydowskich na palestyńskich terenach okupowanych wezwał Izrael sekretarz stanu USA John Kerry.

Problem osadnictwa żydowskiego jest jedną z głównych przeszkód w izraelsko-palestyńskich rozmowach pokojowych. Negocjacje wznowiono w lipcu br. z inicjatywy Kerry'ego po długim impasie.(PAP)

mmp/ mc/

bErZsIke

15034048 15032701 15034762 arch.

bErZsIky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)