Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael ogłasza przetargi na budowę kolejnych osiedli

0
Podziel się:

Izrael ogłosił w niedzielę przetarg na budowę ok. 1860
lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej - poinformowała izraelska
organizacja pozarządowa Pokój Teraz. Konkurs ofert ogłoszono przed wizytą sekretarza stanu USA
Johna Kerry'ego.

bEsrYhIl

Izrael ogłosił w niedzielę przetarg na budowę ok. 1860 lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej - poinformowała izraelska organizacja pozarządowa Pokój Teraz. Konkurs ofert ogłoszono przed wizytą sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

Sprzeciwiająca się izraelskiemu osadnictwu organizacja sprecyzowała, że chodzi o ok. 1030 mieszkań na Zachodnim Brzegu i ok. 830 w Jerozolimie Wschodniej. "W ciągu kilku miesięcy ministerstwo budownictwa wybierze zwycięzców przetargów i rozpocznie się budowa" - powiedział Hagit Ofran reprezentujący Pokój Teraz.

W odpowiedzi Palestyńczycy poinformowali, że rozważają możliwość skierowania sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) bada możliwości skierowania sprawy do Rady Bezpieczeństwa i potępienia nowych decyzji Izraela, zwłaszcza że istnieją międzynarodowe rezolucje uznające osiedla za nielegalne" - powiedział AFP członek kierownictwa OWP Wasel Abu Jusef.

bEsrYhIn

Palestyńczycy w listopadzie 2012 roku uzyskali status "nieczłonkowskiego państwa obserwatora" w ONZ, ale palestyńskie kierownictwo czasowo zawiesiło ubieganie się o członkostwo m.in. w Międzynarodowym Trybunale Karnym (do czego uprawniał nowy status), aby dać szanse amerykańskim wysiłkom na rzecz wznowienia rozmów pokojowych - wskazują obserwatorzy.

W środę izraelski premier Benjamin Netanjahu zapowiedział przyspieszenie izraelskiej kolonizacji. Obserwatorzy tłumaczą, że miało to posłużyć jako próba załagodzenia tarć wewnątrz koalicji po wcześniejszej decyzji o wypuszczeniu na wolność 26 palestyńskich więźniów. Byli oni zamieszani w ataki terrorystyczne, w których zginęli obywatele Izraela. Uwolnienie więźniów, uważanych przez Palestyńczyków za bohaterów walki o państwowość, a przez Izrael za terrorystów, było elementem porozumienia, wypracowanego przez USA, które umożliwiło wznowienie rozmów pokojowych.

W czwartek wieczorem w Ramallah w sprawie zapowiedzi rozbudowy osiedli zebrało się kierownictwo OWP, pod przewodnictwem Mahmuda Abbasa.

Konkurs ofert ogłoszono na krótko przed kolejną misją amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Kerry przyczynił się do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji w lipcu, po trzyletniej przerwie.

bEsrYhIt

Na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej mieszka ok. 500 tys. Żydów i 2,5 miliona Palestyńczyków; większość krajów uważa izraelskie osadnictwo za nielegalne. Palestyńczycy uważają rozbudowę żydowskich osiedli za główną przeszkodę w rozmowach pokojowych.(PAP)

ksaj/ kar/

14960983 14960862

bEsrYhIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)