Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: Parlament przeciwny nielegalnym osiedlom żydowskim

0
Podziel się

#
Wypowiedź Netanjahu nt. budowy dalszych domów dla osadników
#

bCYyanHF

# Wypowiedź Netanjahu nt. budowy dalszych domów dla osadników #

06.06. Jerozolima (PAP/Reuters) - Zgodnie z życzeniem premiera Benjamina Netanjahu izraelski parlament odrzucił złożony przez skrajnie prawicowych deputowanych projekt ustawy legalizującej wszystkie osiedla żydowskie postawione na prywatnych gruntach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Projekt miał na celu obejście decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał wyburzenie pięciu domów wzniesionych na prywatnych gruntach palestyńskich.

Projekt został odrzucony w środę głosami 69 deputowanych; za głosowało 22 członków 120-osobowego Knesetu.

bCYyanHH

Na kilka godzin przed głosowaniem Netanjahu uzyskał zgodę prokuratora generalnego na swój plan przeniesienia 30 rodzin zamieszkujących przeznaczone do rozbiórki domy do wojskowej strefy w pobliżu osiedla Bejt El, w którym powstaną domy dla 300 dalszych rodzin.

"30 rodzin pozostanie w Bejt El i 300 dalszych rodzin dołączy do nich. Żaden rząd nie popiera i nie będzie popierał osadnictwa bardziej niż rząd, którym kieruję" - powiedział Netanjahu w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu. Dodał jednak, że Izrael jest "przestrzegającą prawa demokracją" i rząd musi honorować orzeczenia sądów.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu jest 150 żydowskich osiedli powstałych zgodnie z izraelskim ustawodawstwem; niektóre z nich na terenie palestyńskich miast. Kilkadziesiąt znacznie mniejszych osiedli założono wbrew izraelskim przepisom. W żydowskich osiedlach na ziemiach okupowanych mieszka 350 tys. osób.

W 2003 roku Izrael, akceptując tzw. mapę drogową jako podstawę negocjacji pokojowych z Palestyńczykami, zobowiązał się wobec Stanów Zjednoczonych, że zlikwiduje wszystkie nielegalne osiedla. (PAP)

bCYyanHN

dmi/ mc/

11570253 arch.

bCYyanIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)