Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael: Parlamentarna podkomisja ds. wywiadu zbada sprawę "więźnia x"

0
Podziel się:

Podkomisja ds. służb wywiadowczych w parlamencie Izraela
zapowiedziała, że zbada sprawę "więźnia x" - prawdopodobnie agenta Mosadu, który był przetrzymywany
w więzieniu pod fałszywym nazwiskiem, a w 2010 roku popełnił tam samobójstwo.

Podkomisja ds. służb wywiadowczych w parlamencie Izraela zapowiedziała, że zbada sprawę "więźnia x" - prawdopodobnie agenta Mosadu, który był przetrzymywany w więzieniu pod fałszywym nazwiskiem, a w 2010 roku popełnił tam samobójstwo.

Podkomisja, wchodząca w skład parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, w niedzielnym komunikacie poinformowała o decyzji "przeprowadzenia dogłębnego śledztwa w sprawie wszystkich aspektów incydentu związanego ze śmiercią więźnia w 2010 roku".

Agencja Reuters zauważa, że oświadczenie to ukazało się krótko po apelu premiera Benjamina Netanjahu, by zmniejszyć zainteresowanie mediów tą sprawą, ponieważ - jego zdaniem - zagraża to bezpieczeństwu narodowemu Izraela.

Parlamentarne dochodzenie raczej nie będzie miało konsekwencji politycznych, może jednak doprowadzić do wszczęcia śledztwa o szerszym zasięgu, które mogłoby mieć już poważniejsze skutki - ocenia Reuters.

Jak ujawniły we wtorek media australijskie, 34-letni Ben Zygier, posiadający podwójne izraelsko-australijskie obywatelstwo, był potajemnie przetrzymywany miesiącami w izraelskim więzieniu, gdzie nazywano go "więźniem x". Pod koniec 2010 roku znaleziono go martwego w celi, a dochodzenie izraelskich władz wykazało, iż popełnił samobójstwo.

Według "New York Timesa" Zygier przez 10 lat pracował dla Mosadu i był podejrzany o związek z zabójstwem jednego z przywódców Hamasu, Mahmuda al-Mabhuha, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2010 roku. "NYT" twierdzi, że Zygier przekazał władzom ZEA informacje na ten temat w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Izrael jednak porwał go, oskarżył o zdradę i uwięził niecały miesiąc po zabójstwie w Dubaju. (PAP)

akl/ ap/

13229916 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)