Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael przedłużył o 20 lat, do 70 lat, zakaz dostępu do tajnych archiwów

0
Podziel się:

Władze Izraela zdecydowały o przedłużeniu o 20 lat, do 70 lat, zakazu
dostępu do tajnych archiwów rządowych - poinformował w środę dyrektor izraelskich archiwów
państwowych Jehoszua Freundlich.

Władze Izraela zdecydowały o przedłużeniu o 20 lat, do 70 lat, zakazu dostępu do tajnych archiwów rządowych - poinformował w środę dyrektor izraelskich archiwów państwowych Jehoszua Freundlich.

Chodzi o dokumenty, które dotyczą w szczególności armii i służb specjalnych z okresu dwóch pierwszych dekad powstałego w maju 1948 roku państwa Izrael.

Archiwa te nadal będą utajnione "z obawy o naruszenie życia prywatnego wspomnianych (w nich) osób lub ich bliskich" - tłumaczył agencji AFP szef archiwów państwowych.

Podkreślił, iż Izrael musi chronić swe sekrety, zważywszy że może zostać oskarżony o "złamanie prawa międzynarodowego".

Według niego, w kilku zachodnich krajach "dokumenty państwowe zostają w archiwach 70 lat, a nawet dłużej".

Jak zauważa AFP, chodzi o archiwalia dotyczące kryzysu sueskiego - militarnej agresji Izraela we współpracy z Francją i Wielką Brytanią na Egipt w 1956 roku, o dokumenty na temat afer szpiegowskich i początku realizacji programu nuklearnego przez Izrael.

Według izraelskiego dziennika "Haarec", o przedłużeniu zakazu dostępu do tajnych archiwów zdecydował przed dwoma tygodniami premier Benjamin Netanjahu pod naciskiem służb specjalnych.

Izraelski historyk Tom Segew potępił tę decyzję, oceniając, że pokazuje ona "tendencję antydemokratyczną" w izraelskim społeczeństwie. "Jeśli legalne jest nieujawnianie niektórych nazwisk i utrzymywanie tajemnic w kwestiach nad wyraz delikatnych, zakazywanie publikacji, a nawet wglądu w dokumenty, to pokazuje to niepokojące kroki antydemokratyczne oraz chęć maskowania błędów, czyli przestępstw minionej wojny" - powiedział Segew agencji AFP.

Również Stowarzyszenie praw obywatelskich w Izraelu skrytykowało przedłużenie zakazu dostępu do tajnych dokumentów jako decyzję "arbitralną i nieuzasadnioną".

W lutym 1995 roku kierownictwo izraelskich archiwów ocenzurowało oficjalne dokumenty dotyczące wydalenia Palestyńczyków podczas pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku.

W 1948 roku kraje arabskie zaatakowały Izrael po przedstawieniu oenzetowskiego planu podziału brytyjskiego mandatu Palestyny pomiędzy Żydów i Arabów. Wojnę wygrały siły izraelskie, zajmując terytorium większe od przyznanego przez ONZ. Tereny, na których miało powstać państwo palestyńskie, włączyły do swoich terytoriów Egipt i Jordania. Szacuje się, że z terytorium Izraela uciekło lub zostało wówczas wypędzonych 700 tys. Palestyńczyków. Obecnie Arabowie stanowią 20 proc. z 7,3 mln obywateli Izraela. (PAP)

cyk/ mc/

6689699

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)