Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael zapłacił ONZ ponad 10 mln dol. za szkody w Strefie Gazy

0
Podziel się

Izrael przekazał ONZ 10,5 miliona dolarów odszkodowania za straty
poniesione przez organizację w czasie izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy na przełomie lat 2008 i
2009 - poinformował w piątek rzecznik ONZ Martin Nesirky.

bEiQmjAR

Izrael przekazał ONZ 10,5 miliona dolarów odszkodowania za straty poniesione przez organizację w czasie izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy na przełomie lat 2008 i 2009 - poinformował w piątek rzecznik ONZ Martin Nesirky.

Wypłata odszkodowania jest rezultatem umowy zawartej między Izraelem a ONZ. "Wraz z przekazaniem odszkodowania ONZ uznaje, że spór finansowy między nią a Izraelem jest zamknięty" - dodał Nesirky.

Krótko po izraelskiej operacji w Strefie Gazy w grudniu 2008 i styczniu 2009 roku sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun informował, że będzie się domagał od Izraela ponad 11 milionów dolarów odszkodowań. W czasie izraelskiej ofensywy uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało wiele należących do ONZ budynków, w tym magazyny czy szkoły, a także samochody i inny majątek. Izrael zaprzeczał, by kiedykolwiek obierał za cel mienie ONZ.

bEiQmjAT

Ofensywa militarna Izraela w Strefie Gazy trwała trzy tygodnie, a jej celem było powstrzymanie pochodzącego z terytorium Strefy ostrzału rakietowego. Według organizacji pozarządowych w operacji zginęło ok. 1400 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. (PAP)

ksaj/ mc/

5526924

bEiQmjBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)