Notowania

izrael
06.10.2010 17:31

Izrael: Zapowiedź kolejnej próby przerwania blokady Strefy Gazy

Media izraelskie informują w środę o zaangażowaniu się islamskiej organizacji pomocowej z Turcji w plany kolejnej operacji mającej przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Media izraelskie informują w środę o zaangażowaniu się islamskiej organizacji pomocowej z Turcji w plany kolejnej operacji mającej przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy.

Według gazety "Jedijot Achronot" islamska organizacja pomocowa IHH w Turcji zapowiedziała wsparcie dla operacji, mającej się rozpocząć 2 grudnia w Indiach. Konwój ciężarówek z pomocą dla Palestyńczyków w Strefie Gazy ma przejechać przez Pakistan i Turcję do Syrii, skąd aktywiści zamierzają dotrzeć 27 grudnia drogą morską do Strefy Gazy. IHH będzie organizowała przejazd konwoju przez Turcję. Więcej szczegółów nie podano.

We wtorek izraelska marynarka wojenna przejęła bez incydentów statek z pacyfistami żydowskimi z Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA, którzy wioząc niewielką pomoc dla Strefy Gazy chcieli dokonać symbolicznego przełamania izraelskiej blokady Strefy.

Do przejęcia statku doszło na pełnym morzu, w odległości 20 mil morskich od brzegu Strefy Gazy; jednostkę skierowano do izraelskiego portu Aszdod.

W maju izraelscy komandosi zaatakowali konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W szturmie, który został ostro potępiony przez wspólnotę międzynarodową, zginęło dziewięciu propalestyńskich aktywistów: ośmiu Turków i Amerykanin tureckiego pochodzenia.

Reakcje na tamtą operację przeciwko flotylli zmusiły Izrael do złagodzenia lądowej blokady Strefy Gazy, gdzie władzę sprawuje radykalny Hamas. Blokada morska, której celem jest zapobieganie dostawom broni dla Hamasu, została utrzymana. (PAP)

az/ mc/

7366449

Tagi: izrael, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz