Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael zwiększył autonomię palestyńskich sił bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Izrael zwiększył autonomię szkolonych przez USA palestyńskich
sił bezpieczeństwa w czterech głównych miastach Zachodniego Brzegu Jordanu - poinformowali w
czwartek przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej i Izraela.

Izrael zwiększył autonomię szkolonych przez USA palestyńskich sił bezpieczeństwa w czterech głównych miastach Zachodniego Brzegu Jordanu - poinformowali w czwartek przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej i Izraela.

Przedstawiciele strony palestyńskiej oceniają jednak, że jest to niewystarczające, ponieważ izraelska armia zachowuje prawo do wkraczania do tych miast, by zapobiegać "pilnym" - jak ujmuje to Izrael - zagrożeniom ze strony bojowników. Pojawiają się głosy, że posunięcie jest "propagandowym oszustwem".

Jak podano, siły lojalne wobec prezydenta Mahmuda Abbasa będą mogły działać przez całą dobę w Kalkilii, Betlejem, Ramallah i Jerycho bez pozwolenia strony izraelskiej. Komunikat izraelskiego dowództwa zastrzega jednocześnie, że siły izraelskie będą kontynuować operacje na Zachodnim Brzegu w celu "zapobiegania działalności terrorystycznej". Dokument nie wspomina o możliwości całkowitego wycofania z tych miast i podkreśla, że "odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa w regionie nie została przeniesiona" na siły Abbasa.

Ponad 1,6 tys. ich członków przeszło w styczniu 2008 roku szkolenie finansowane przez Stany Zjednoczone. Radykalny Hamas, który w połowie 2007 roku przejął całkowitą kontrolę w Strefie Gazy, uważa te siły za kolaboracyjne.

Odnosząc się do czwartkowej decyzji palestyński premier Salam Fajed ocenił, że Izrael powinien "całkowicie zaprzestać operacji militarnych na terenach palestyńskich".

Anonimowy przedstawiciel palestyńskich władz odpowiedzialny za bezpieczeństwo oświadczył z kolei: "Jeśli ma być jakaś zmiana, siły izraelskie powinny zaprzestać najazdów, nie wkraczać pod pretekstem +tykających bomb+".

Ogłoszenie zmian zbiega się z wysiłkami izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, żeby złagodzić napięte ostatnio relacje z administracją prezydenta USA Barack Obama. Izrael odrzucił wezwania Waszyngtonu do zamrożenia osadnictwa na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

W latach 90. Izrael wycofał się z głównych ośrodków Zachodniego Brzegu, ale wkroczył do nich ponownie po wybuchu palestyńskiego powstania (druga intifada) w 2000 roku. (PAP)

ksaj/ kar/

4308835 4308529

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)