Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izraelskie osadnictwo. Minister oskarża Europę o politykę jak przed Holokaustem

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak pod koniec lat 30. XX wieku.

Izraelskie osadnictwo. Minister oskarża Europę o politykę jak przed Holokaustem
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak _ pod koniec lat 30. _ XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

_ - Jeszcze raz Europa zlekceważyła apele o zniszczenie Izraela. Znamy to z końca lat 30. i początku lat 40., gdy Europa wiedziała, co się dzieje w obozach koncentracyjnych i nie reagowała _ - powiedział Lieberman w izraelskim radiu publicznym.

Nawiązał do wypowiedzi emigracyjnego szefa radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas Chaleda Meszala, który podczas swej pierwszej wizyty w Strefie Gazy w dniach 7-10 grudnia ogłosił, że _ wyzwolenie Palestyny, całej Palestyny, jest prawem, obowiązkiem i celem _. Wezwał, by nigdy nie uznawać Izraela.

_ - Europa sama siebie spoliczkowała. Gdy poświęca się Żydów, trzeba zastanowić się, co będzie następne. W Tuluzie terrorysta, który zamordował żydowskie dzieci, wcześniej zabił też francuskich żołnierzy _ - dodał szef izraelskiej dyplomacji.

19 marca radyklany islamista Mohamed Merah zastrzelił troje dzieci i nauczyciela ze szkoły żydowskiej. Wcześniej zabił trzech wojskowych._ - Terroryzm zagraża Żydom, ale też wszystkim krajom i wartościom zachodnim. Izrael jest tylko początkiem _ - podkreślił Lieberman.

Minister skrytykował też prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. _ - Hamas wzywa do niszczenia Izraela i odmawia uznania Izraela, a Abu Mazen (Abbas) popiera to stanowisko, podczas gdy Europa siedzi cicho _ - dodał izraelski polityk.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się, że _ Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona i zdecydowanie sprzeciwia się izraelskim planom rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym w Jerozolimie Wschodniej _.

Tuż po nadaniu Palestynie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w tej organizacji władze Izraela zapowiedziały budowę 3 tys. nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej. Plany budowy mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych obszarach palestyńskich wywołały ostre protesty ze strony europejskich sojuszników Izraela; skrytykowały je też USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca decyzja ws. żydowskich osiedli Izraelski parlament odrzucił projekt ustawy legalizującej wszystkie osiedla żydowskie postawione na prywatnych gruntach palestyńskich.
To Izraelska okupacja? Co dalej ze Strefą Gazy? Tysiące Palestyńczyków osadzonych jest w zakładach karnych w Izraelu, który uważa ich za terrorystów.
Izrael drażni Palestyńczyków. Złamią pokój Izrael dąży do zwiększenia osiedli w korytarzu E1 na Zachodnim Brzegu Jordanu mimo międzynarodowych protestów.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)