Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izraelskie samoloty ostrzelane nad Libanem

0
Podziel się

Maszyny przeleciały na małej wysokości nad południem kraju - podaje libańska armia.

Izraelskie samoloty ostrzelane nad Libanem
(JoshuaDavisPhotography.CO M<br />CC/Flickr)
bEiriDWZ

Armia libańska poinformowała o ostrzelaniu czterech maszyn, które przeleciały na małej wysokości nad południowym Libanem.

Agencja Reutera odnotowuje, że maszyny izraelskie często przelatują nad terytorium libańskim, natomiast nieczęsto zdarza się, że są tam ostrzeliwane. Reuters pisze też, że w opinii sił pokojowych ONZ w Libanie te izraelskie loty naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701, która zakończyła 34-dniową wojnę między Izraelem a Hezbollahem w 2006 roku.

Podczas tamtych działań wojennych lotnictwo izraelskie skutecznie atakowało opanowane przez Hezbollah południowe przedmieścia Bejrutu oraz miasta i wsie na południu Libanu.

bEiriDXb

Hezbollah twierdzi, że ma prawo posiadać broń przeciwlotniczą i używać jej przeciwko samolotom izraelskim, naruszającym libańską przestrzeń powietrzną.

10 grudnia parlament libański zatwierdził nowy rząd, który przystaje na utrzymanie arsenału przez Hezbollah. Głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym po raz kolejny pokazało, że Hezbollah wciąż będzie ignorować rezolucję ONZ wzywającą to ugrupowanie do rozbrojenia.

Prozachodnia koalicja premiera Saada Haririego dysponuje w parlamencie niewielką większością, ale zmuszona była sformować gabinet z radykalnym szyickim Hezbollahem, mogącym zablokować niemal każdą decyzję rządu.

bEiriDXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)