Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Izwiestija": Cerkiew sugeruje referendum ws. karania homoseksualizmu

0
Podziel się:

Przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Wsiewołod Czaplin
zasugerował w piątek przeprowadzenie referendum w kwestii karania za homoseksualizm, gdyż takie
sprawy, jak podkreślił, powinien rozstrzygać naród.

bECiykGJ

Przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Wsiewołod Czaplin zasugerował w piątek przeprowadzenie referendum w kwestii karania za homoseksualizm, gdyż takie sprawy, jak podkreślił, powinien rozstrzygać naród.

"Niewątpliwie sprawa ta powinna zostać omówiona w społeczeństwie, jeśli już proklamowaliśmy ludowładztwo. Dlatego też większość narodu - a nie jakieś siły zewnętrzne - powinna określać, co jest u nas czynem karalnym, a co nie" - powiedział dziennikowi "Izwiestija" Wsiewołod Czaplin, kierujący w Patriarchacie Moskiewskim wydziałem zajmującym się relacjami Cerkwi ze społeczeństwem.

Wyraził przekonanie, że takie (homoseksualne) kontakty powinny być całkowicie wykluczone z życia rosyjskiego społeczeństwa i jeśli nie uda się tego osiągnąć drogą przekonywania - co, jak zaznacza, byłoby lepsze - to można będzie włączyć do tego prawo i zapytać ludzi, czy są do tego gotowi. Czaplin nie wykluczył, że kwestia powrotu do karania za związki homoseksualne może zostać poddana ogólnonarodowemu referendum.

bECiykGL

W byłym ZSRR za homoseksualizm karano więzieniem. Oficjalnie karę tę zniesiono w 1993 roku, jednak w Rosji utrzymują się silne nastroje antygejowskie. Z opublikowanego w ubiegłym roku sondażu niezależnego Centrum Lewady wynika, że tolerancję wobec osób o nietradycyjnej orientacji seksualnej i zrozumienie dla ich problemów deklaruje 23 proc. Rosjan, 16 proc. proponuje izolowanie homoseksualistów, 22 proc. chce ich przymusowego leczenia, a 5 proc. wręcz ich likwidacji.

W ubiegłym roku w Rosji weszła w życie ustawa zakazująca propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich, którą skrytykowali obrońcy praw człowieka i środowiska gejowskie jako stygmatyzującą mniejszości seksualne.

Cytowany przez dziennik "Izwiestija" przedstawiciel rosyjskich środowisk LGBT Igor Koczetkow powiedział, że obecnie przeprowadzić referendum w Rosji na temat pociągania do odpowiedzialności karnej za homoseksualizm to mniej więcej to samo, co zaproponować w Niemczech przywrócenie obozów koncentracyjnych dla Żydów. "To propozycja tego samego autoramentu" - oburzał się aktywista. Przypomniał też, że z powodu penalizacji homoseksualizmu w latach władzy sowieckiej niewinnie ucierpiało ok. 250 000 ludzi.(PAP)

mmp/ mc/

bECiykGR

15458256 int. arch.

bECiykHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)