Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

J.Kaczyński: PiS ma pomysł na zmianę konstytucji

0
Podziel się

PiS ma pomysł jak zmienić konstytucję, by
własność na ziemiach zachodnich i północnych "była niepodważalna"
i "żadne roszczenia w odwołaniu się do prawa międzynarodowego nie
były skuteczne" - mówił prezes tej partii Jarosław Kaczyński na
poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Warszawy.

bEiwtved

PiS ma pomysł jak zmienić konstytucję, by własność na ziemiach zachodnich i północnych "była niepodważalna" i "żadne roszczenia w odwołaniu się do prawa międzynarodowego nie były skuteczne" - mówił prezes tej partii Jarosław Kaczyński na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Warszawy.

Prezes PiS już pod koniec maja mówił, że pilnie trzeba wprowadzić zmiany w konstytucji, uniemożliwiające "jakiekolwiek próby podważania polskiej własności na ziemiach zachodnich i północnych". W liście do premiera Donalda Tuska szef PiS napisał, że liczy na poparcie PO w tej sprawie.

"Już pewien pomysł na zmiany w artykule piątym konstytucji jest. My go z całą pewnością złożymy. Pewnie to nie przejdzie, bo Platforma udaje, że problemu nie ma" - powiedział J. Kaczyński w poniedziałek wieczorem na spotkaniu wyborczym w Warszawie.

bEiwtvef

Artykuł 5 konstytucji mówi o tym, że Polska "strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju".

Prezes PiS mówił, że Polska jest obecnie w Unii Europejskiej traktowana gorzej niż inne kraje. Wskazywał, że polscy rolnicy otrzymują mniejsze dotacje, co - jak ocenił - godzi w unijną zasadę solidarności. "Jak przychodzi do solidarności, która ma się wyrażać w realnej równości, to okazuje się, że jej nie ma" - zaznaczył.

Skrytykował budowę Gazociągu Północnego i zwrócił uwagę, że Niemcy mogą zacząć "robić kłopoty jeżeli chodzi o budowanie gazoportu w Świnoujściu". "Najprawdopodobniej chcą rozegrać to tak: +my się zgodzimy na gazoport (...), jak wy się zgodzicie na rurociąg północny+" - zaznaczył.

J. Kaczyński na poniedziałkowym spotkaniu zachęcał do poparcia w eurowyborach drugiej na warszawskiej liście PiS, obecnej europosłanki Ewy Tomaszewskiej. "Jestem głęboko przekonany, że będzie bardzo dobrze dla Polski, bardzo dobrze dla Warszawy i dla naszej partii, gdy pani Tomaszewska w dalszym ciągu będzie europosłem" - podkreślał.

bEiwtvel

Tomaszewska skrytykowała rząd za to, że nie działa wystarczająco na rzecz inicjatywy, by Komisja Europejska ogłosiła rok 2010 Europejskim Rokiem Fryderyka Chopina, w związku z 200. rocznicą urodzin pianisty.

"Mam nadzieję, że władze państwowe cokolwiek więcej zrobią w tej sprawie. Choć zwracałam się do ministra kultury i ministra spraw zagranicznych, żadnych efektów ich działań nie ma, a przecież od tego zależy decyzja, która musi mieć oddźwięk w budżecie. Trzeba przeznaczyć jakieś konkretne środki na realizację programu obchodów" - mówiła europoseł PiS. (PAP)

tgo/ ura/ gma/

bEiwtveG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)