Notowania

partia
10.06.2009 16:35

J.Kaczyński: próby rozbijania naszej partii z zewnątrz niczego nie przyniosą

Żadne próby rozbijania naszej partii z zewnątrz niczego nie przyniosą - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do doniesień o powyborczych rozliczeniach w swoim ugrupowaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Żadne próby rozbijania naszej partii z zewnątrz niczego nie przyniosą - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do doniesień o powyborczych rozliczeniach w swoim ugrupowaniu.

Prezes PiS wystąpił w środę na wspólnej konferencji prasowej z b. ministrem sprawiedliwości, nowym europosłem Zbigniewem Ziobrą.

W poniedziałek Ziobro, który z pierwszego miejsca listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim zdobył mandat europosła w wywiadzie dla radiowych "Sygnałów Dnia" powiedział m.in.: "Nie chcę być jednostronny i też trzeba się uderzyć w piersi. Być może osoby, które odpowiadają za sferę przekazu, komunikacji po stronie PiS powinny podjąć pewną refleksję i może odsunąć się, może powinny być i nowe osoby też zaangażowane do tej bardzo ważnej sfery działalności w każdej formacji politycznej".

Wypowiedź ta wywołała liczne komentarze na temat możliwego rozłamu w PiS. We wtorek J.Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że Ziobro złożył mu wyjaśnienia dotyczące poniedziałkowej wypowiedzi.

W środę J. Kaczyński podkreślił, że przeczytał tekst wypowiedzi Ziobry "i okazało się, że tam nie było niczego, co by uznał za naganne". "Minister Ziobro, omawiając kampanię i odpowiadając na pytanie o porażkę w miastach - rzeczywiście do tej porażki doszło - mówił o różnych przyczynach, o których ja mówiłem też na konferencji" - zaznaczył prezes PiS.

W jego ocenie, olbrzymia kampania przeciwko jego partii w mediach "to hucpa". Jak zapewnił, nie ma między nim a Ziobrą "żadnych różnic, ani żadnych napięć, które by miały prowadzić do jakiegoś rozłamu".

Prezes PiS był dopytywany skąd w takim razie jego wypowiedź związana z Ziobrą a dotycząca nauki języków, pomysł na raport z kampanii sporządzony przez Adama Bielana i Michała Kamińskiego czy ostra reakcja posłanki Mirosławy Masłowskiej, która odchodzi z PiS. Masłowska kandydowała do PE z 5 miejsca okręgu zachodniopomorsko-lubuskim, nie otrzymała mandatu.

Jak podkreślił szef PiS, "to co powiedział na temat Ziobry, powiedział wszystkim eurodeputowanym, którzy nie mają pełnej kompetencji pod tym względem". "To jest zalecenie wobec wszystkich i nie ma w tym zaleceniu nic złego" - dodał.

J. Kaczyński zaznaczył, że "trzeba do tego podchodzić spokojnie, przeczekać", a gdy minie trochę czasu "nastrój się uspokoi". "Cała reszta to wielki zawód pewnej części naszych +przyjaciół+, którzy sądzili, że utopią PiS. Nie utopili" - dodał. Zapewnił, że żadne próby rozbijania Prawa i Sprawiedliwości "z zewnątrz niczego nie przyniosą".

J.Kaczyński ma też nadzieję, że Masłowska zmieni zdanie i wróci do PiS.

Ziobro podkreślił natomiast, że "informacje, które pojawiły się w mediach po jego wypowiedzi w Polskim Radiu całkowicie odbiegały od intencji i słów tam wypowiedzianych".

Przypomniał, że już w niedzielę wieczorem zapowiedział zaangażowanie w kampanię prezydenta Lech Kaczyńskiego i w zwycięstwo PiS pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego.

"Pytania były bardzo konkretne, a moje wypowiedzi stanowcze i jednoznaczne, ale w świetle tych wypowiedzi i innych, które padły w tym czasie, sugerowanie, że ja domagam się rozliczenia władz PiS jest rzeczą absurdalną i nieuprawnioną" - oświadczył Ziobro.

Jak zapowiedział, będzie chciał angażować się w kampanię prezydencką L. Kaczyńskiego. Podkreślił jednocześnie, że w PiS "nie ma osób poważnych, które by kwestionowały przywództwo Jarosława Kaczyńskiego".

"Jeżeli ktoś łudzi się, że ja miałbym zgłaszać swoją kandydaturę (na prezesa partii - PAP), to chciałbym rozwiać tego rodzaju próby wytwarzania jakichś wymyślonych sporów" - dodał były minister sprawiedliwości.

W jego ocenie, "w interesie polski jest zwycięstwo PiS". "I każdy z nas chce jakąś cegiełkę do tego zwycięstwa przyłożyć" - powiedział Ziobro. (PAP)

ajg/ ann/ par/ mag/

Tagi: partia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz