Notowania

wiadomości
08.02.2011 21:17

J.Paul Getty III zmarł w wieku 54 lat

# W 1. akapicie powinno być: "wnuk amerykańskiego miliardera" #

Podziel się
Dodaj komentarz

# W 1. akapicie powinno być: "wnuk amerykańskiego miliardera" #

08.02. Londyn (AP/PAP) - John Paul Getty III, wnuk amerykańskiego miliardera Johna Paula Getty'ego, zmarł w sobotę w wieku 54 lat - podał we wtorek jego syn, aktor o imieniu Balthazar. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci.

W lipcu 1973 roku 16-letni wówczas John Paul Getty III został uprowadzony w Rzymie, gdzie jego ojciec prowadził włoską filię rodzinnego koncernu petrochemicznego. Porywacze zwolnili go 15 grudnia, po zapłaceniu przez rodzinę okupu w wysokości 2,7 mln dolarów. Znaleziono go na autostradzie pomiędzy Rzymem a Neapolem.

Wcześniej, gdy dziadek odmawiał zapłacenia okupu, uważając, że wnuk sam sfingował uprowadzenie, porywacze obcięli chłopcu część ucha i pukiel włosów, wysyłając makabryczną przesyłkę do włoskiej gazety na znak, że są gotowi go zabić.

Mniej niż rok po odzyskaniu wolności John Paul Getty III ożenił się z niemiecką aktorką, starszą od niego o sześć lat Martine Zecher. Była wtedy w piątym miesiącu ciąży. Usiłował ułożyć sobie życie w Los Angeles, rozpoczął studia na wydziale historii Chin na uniwersytecie w Malibu, lecz porwanie wywarło ogromny wpływ na jego psychikę, co negatywnie wpłynęło na jego małżeństwo.

Osiem lat po porwaniu, uzależniony od alkoholu i narkotyków doznał udaru. Sześć tygodni był w śpiączce. Do końca życia był sparaliżowany, przykuty do wózka inwalidzkiego, prawie niewidomy i wymagający całodobowej opieki. Jednak charakteryzowała go wielka wola życia - odwiedzał kina, bywał na koncertach.

Musiał przed sądem walczyć z ojcem o pieniądze na opiekę medyczną. Dopiero pod koniec lat 90. ojciec się z nim pogodził.

Ostatnie lata życia spędził w posiadłości ojca w Wormsley w hrabstwie Buckinghamshire, wyposażonej we wszelkie udogodnienia medyczne.

Był ojcem amerykańskiego aktora Paula Balthazara Getty'ego, znanego jako Balty. (PAP)

jo/ ro/

8297553

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz