Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak chronić zdjęcia? Dzień otwarty w Fundacji Archeologia Fotografii

0
Podziel się:

Jak chronić stare fotografie i co zrobić, by przedłużyć żywotność własnego
zbioru fotograficznego będzie można dowiedzieć się w środę, podczas dnia otwartego w warszawskiej
Fundacji Archeologia Fotografii.

Jak chronić stare fotografie i co zrobić, by przedłużyć żywotność własnego zbioru fotograficznego będzie można dowiedzieć się w środę, podczas dnia otwartego w warszawskiej Fundacji Archeologia Fotografii.

Fundacja zajmuje się m.in. udostępnianiem spuścizny po fotografach, digitalizacją zdjęć, udostępnieniem ich on-line oraz archiwizacją i zabezpieczeniem negatywów. Fundacja opracowuje obecnie archiwum fotografii i dokumentów po Zbigniewie Dłubaku, Zofii Chomętowskiej, Marii Chrząszczowej, Januszu Bąkowskim i Jerzym Lewczyńskim.

Dzień otwarty w warszawskiej siedzibie fundacji (ul. Nowogrodzka 18a m 8a) potrwa od godziny 12.00 do 18.00.

"Zapraszamy wszystkich, również ze swoimi zdjęciami. Podczas dni otwartych udzielamy porad, radzimy, jak przechowywać fotografie, oceniamy,, w jakim stanie przyniesione fotografie się znajdują" - powiedziała PAP w poniedziałek Marta Przybyło-Ibadullajev z Fundacji Archeologia Fotografii.

Jeżeli ktoś przyniesie zdjęcie w bardzo złym stanie, otrzyma kontakt do profesjonalnego konserwatora fotografii. "Podczas dnia otwartego działamy jednak przede wszystkim na zasadzie +pierwszej pomocy+. Dokładnie przeglądamy też zdjęcia i jeżeli są to wyjątkowe ciekawe zbiory (...), to czasami włączamy jakiś fragment kolekcji prywatnej do naszego projektu FotoRejestr" - opowiadała.

Na przełomie lutego i marca ma ruszyć wersja testowa platformy internetowej FotoRejestru. "Na stronie znajdzie się przede wszystkim spis kolekcji fotograficznych w Warszawie - tych znajdujących się w instytucjach publicznych, jak i w kolekcjach prywatnych. Ma to być pomoc dla osób, które interesują się fotografią, m.in. studentów, artystów, historyków sztuki" - mówiła Przybyło-Ibadullajev.

Docelowo spis ma zawierać wykaz kolekcji fotograficznych należących do wszelkich instytucji publicznych, wraz ze spisem nazwisk autorów fotografii, zarysem tematów, zakresem czasowym, szacunkową liczbą zdjęć.

Projekt FotoRejestr finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Wymiany Kulturalnej. (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)