Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak działać po kryzysie - bankowcy spotkają się 5 maja w Warszawie

0
Podziel się:

5 maja odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja "Rola Banków
Publicznych w Europejskiej Gospodarce". Gospodarzem jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz
Europejskie Stowarzyszenie Banków Publicznych (EAPB).

5 maja odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja "Rola Banków Publicznych w Europejskiej Gospodarce". Gospodarzem jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Europejskie Stowarzyszenie Banków Publicznych (EAPB).

Gośćmi współorganizowanego przez BGK i EAPB spotkania będą prezesi europejskich banków publicznych i międzynarodowych instytucji finansowych, przedstawiciele władz publicznych oraz administracji, think tanków oraz ekonomiści - poinformował w piątek rzecznik BGK Piotr Stalęga.

"To pierwsze tak duże wydarzenie organizowane w Polsce poświęcone bankowości publicznej i jej roli w rozwoju gospodarczym państw" - ocenił Stalęga.

"Dotychczas swój udział potwierdziło około 200 osób, ale zgłoszenia nadal napływają" - powiedział PAP Stalęga.

Wśród uczestników konferencji z Polski mają znaleźć się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W trakcie konferencji prelekcje wygłoszą m.in. prezes Bank Nederlandse Gemeenten dr Carel van Eykelenburg, pierwszy wiceprezes KfW Bankengruppe z Niemiec Christian Kr"mer, były pierwszy wiceprezes Council of Europe Development Bank dr Martin Murtfeld, prezes Kommunalbank w Norwegii oraz wiceprezes EAPB Petter Skouen, wiceprezes European Investment Bank i Przedstawiciel Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Anton Rop.

Podczas konferencji odbędą się dwie sesji poświęcone roli banków publicznych w Europie i efektywnym mechanizmom finansowania długoterminowych inwestycji po kryzysie.

Poranna sesja będzie dotyczyła najlepszych praktyk zarządzania bankami publicznymi i badań naukowych nad tymi instytucjami. Tematyka spotkania popołudniowego będzie skupiona na roli sektora publicznego i Unii Europejskiej w długoterminowych przedsięwzięciach inwestycyjnych, wspierających rozwój gospodarczy.

Konferencja ma też dać odpowiedź na pytanie, jak najlepiej wypełnić misję banków rozwoju we wspieraniu rządów i gospodarek europejskich po kryzysie.

Banki rozwoju to regionalne lub krajowe instytucje finansowe, tworzone przy współpracy Międzynarodowego Banku Rozbudowy i Rozwoju. Ich celem jest zapewnienie średnio- i długoterminowego kredytu na inwestycje produkcyjne, oraz wsparcia technicznego w krajach lub regionach słabo rozwiniętych gospodarczo. Banki rozwoju mogą być instytucjami publicznymi lub prywatnymi, subsydiowanymi jednak przez rządy. (PAP)

rbk/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)