Notowania

wiadomości
14.09.2011 18:20

Jan Kidawa-Błoński odebrał nagrodę za "Różyczkę"

Jan Kidawa-Błoński odebrał w środę nagrodę Festiwalu Filmów Europy Centralnej w Medias w Rumunii za "Różyczkę". Organizatorzy nie mieli okazji wręczyć polskiemu reżyserowi pierwszej nagrody za najlepszy film, dlatego przyjechali ze statutetką do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jan Kidawa-Błoński odebrał w środę nagrodę Festiwalu Filmów Europy Centralnej w Medias w Rumunii za "Różyczkę". Organizatorzy nie mieli okazji wręczyć polskiemu reżyserowi pierwszej nagrody za najlepszy film, dlatego przyjechali ze statutetką do Polski. *

Festiwal Filmów Europy Centralnej odbywał się w Medias w Rumunii w dniach od 5 do 11 września. "Nie mogłem wtedy przyjechać po odbiór pierwszej nagrody, ponieważ kończyłem zdjęcia do mojego ostatniego filmu" - powiedział PAP reżyser "Różyczki" Jan Kidawa-Błoński.

Delegacja rumuńska przyjechała do Dąbrowy Górniczej, żeby wziąć udział w konferencji pt. "Wpływ mobilności zawodowej i migracji na rozwój społeczno-gospodarczy oraz rynek pracy miast i regionów". Była to impreza towarzysząca polskiej prezydencji.

W trakcie konferencji okazało się, że zabrali z Medias statuetkę, której nie udało się wręczyć Kidawie-Błońskiemu.

Z reżyserem spotkali się po południu w jednym z lokali na terenie miasta. "Rumunia jest mi szczególnie bliska, jako jedna z lepszych kinematografii. Dlatego nie mogłem nie zjawić się w Dąbrowie Górniczej, kiedy usłyszałem o przyjeździe delegacji" - tłumaczył.

Głównemu konkursowi Festiwalu Filmów Europy Centralnej towarzyszyły koncerty, spektakle oraz dyskusje, poświęcone kinematografii. Impreza zgromadziła prawie 5 tys. widzów.

"Różyczka" weszła na ekrany kin w zeszłym roku. Film ukazuje skomplikowaną relację między cenionym pisarzem, jego żoną oraz jej kochankiem (w latach 60. minionego wieku).

W 2010 roku "Różyczka" nagrodzona została Złotymi Lwami na XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera. (PAP)

ktp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz