Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Jan Paweł II" - kolejny film o papieżu-Polaku
2.3.Warszawa (PAP) - Film "Jan Paweł II", którego polska premiera odbędzie się w czwartek w Krakowie i Wadowicach, jest jedną z kilku produkcji o papieżu-Polaku, zrealizowanych w ostatnich miesiącach.

W obrazie "Jan Paweł II" w rolę tytułową wcielił się Jon Voight, a postać Karola Wojtyły odtwarza Cary Elwes. Film wyreżyserował John Kent Harrison, a jego polską wersję, która różni się od włoskiej i amerykańskiej - Jerzy Łukaszewicz. W obu zachodnich wersjach papież został przedstawiony jako przywódca polityczny, w polskiej jako przywódca duchowy.


W czerwcu ubiegłego roku miała miejsce polska premiera dwuczęściowej opowieści o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły - filmu "Karol - człowiek, który został papieżem". Światowa premiera tego obrazu, w reżyserii Giacomo Battiato, odbyła się w kwietniu. W roli głównej wystąpił polski aktor Piotr Adamczyk.

Reżyser filmu Giacomo Battiato napisał scenariusz na podstawie książki znanego włoskiego watykanisty polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschiego pod tytułem "Historia Karola", opowiadającej o dzieciństwie i młodości, czasie okupacji hitlerowskiej i krakowskich latach przyszłego papieża.

2 i 3 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, włoska telewizja wyemituje kontynuację filmu "Karol - człowiek, który został papieżem", zatytułowaną "Papież, który pozostał człowiekiem". Giacomo Battiato skupia się w nim na latach pontyfikatu papieża - Polaka, którego też zagrał Piotr Adamczyk. Reżyser ujawnił, że jego film z wielką precyzją opowiada o chorobie i śmierci Jana Pawła II.

Według nieoficjalnych informacji telewizyjną emisję filmu "Papież, który pozostał człowiekiem" poprzedzi prapremiera w Watykanie 30 marca, prawdopodobnie z udziałem Benedykta XVI. (PAP)

agz/wos/hp/sw/ tot/

Polska, książki, papież, filmy, jan paweł ii, polak, kolejne
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.