Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jane Austen na banknocie

0
Podziel się:

W 2017 roku wizerunek pisarki Jane Austen zastąpi Karola Darwina na banknocie
dziesięciofuntowym. Austen dołączy do wąskiego grona kobiet, które pojawiły się na brytyjskich
banknotach - podaje Guardian

W 2017 roku wizerunek pisarki Jane Austen zastąpi Karola Darwina na banknocie dziesięciofuntowym. Austen dołączy do wąskiego grona kobiet, które pojawiły się na brytyjskich banknotach - podaje Guardian

Spośród trzech kobiet, które od 1970 pojawiły się na brytyjskich funtach, obecnie swoje podobizny mają tylko królowa Elżbieta II i reformatorka XIX-wiecznego więziennictwa, Elizabeth Fry.

Temat obecności kobiet na banknotach pojawił się po tym, jak były szef Banku Anglii sir Mervyn King zapowiedział zastąpienie do końca 2016 r. wizerunku Fry na banknocie pięciofuntowym podobizną Winstona Churchilla. Decyzja Kinga wywołała protesty feministek. W ciągu trzech miesięcy udało im się zebrać 35 tys. podpisów pod petycją przeciwko małej reprezentacji kobiet na banknotach. Organizatorki protestu zagroziły nawet Bankowi Anglii procesem o dyskryminację kobiet. Premier David Cameron otrzymał również list od 46 parlamentarzystów popierających inicjatywę protestujących.

W odpowiedzi na skierowaną petycję Bank Anglii zdecydował zastąpić wizerunek Darwina, obecny na banknotach dziesięciofuntowych, podobizną Austen.

"Jane Austen z pewnością jest jedną z nielicznych postaci historycznych, które zasługują na pojawienie się na banknotach. Jest uważana za jedną za największych pisarek w historii brytyjskiej literatury - oświadczył obecny prezes Banku Anglii Mark Carney. "W przyszłości Bank zadba o różnorodność wyboru postaci pojawiających się na banknotach" - dodał.

Jak powiedziała współorganizatorka protestów Caroline Criado-Perez, gdyby nie petycja Bank Anglii bezmyślnie wyrzuciłby kobiety z historii. "Cieszymy się, że Bank pozytywnie odniósł się do naszych zastrzeżeń." - dodała.

Poza portretem Austen na jej wizerunek na banknocie złoży się również rysunek jej biurka, pióra, domu, który był inspiracja dla jej powieści oraz cytat z jej najbardziej znanego dzieła "Duma i uprzedzenie" - "Nie ma większej przyjemności niż czytanie!". (PAP)

mł/ mch/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)