Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janukowycz pomoże Łukaszence z wenezuelską ropą naftową

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego
kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała
agencja Interfax-Ukraina.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała agencja Interfax-Ukraina.

Ważną rolę w tej kwestii może odegrać ropociąg Odessa-Brody.

"Oczywiście, z radością będziemy działać na rzecz realizacji pańskiego planu dotyczącego wenezuelskiej ropy" - oświadczył Janukowycz podczas spotkania z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

"Pomożemy wam w transporcie, częściowo w przeróbce oraz w sprzedaży ropy, w tym również na rynku ukraińskim" - dodał prezydent Ukrainy.

Łukaszenka potwierdził ze swej strony, że jego kraj ma zamiar kupować w Wenezueli do 10 mln ton ropy naftowej rocznie.

"4 mln ton możemy dowieźć (na Białoruś) koleją (z Odessy do rafinerii w Mozyrzu), ale 10 mln ton to ogromny projekt, który gotowi jesteśmy realizować razem z Ukrainą" - powiedział białoruski prezydent.

Pod koniec marca Łukaszenka polecił wicepremierowi Uładzimirowi Siemaszce, by zaczął rozmowy z Ukrainą o przyłączeniu się Białorusi do rurociągu Odessa-Brody. Prezydent mówił o tym w kontekście planów transportu ropy, podkreślając rolę rurociągów.

Pierwsza partia ropy z Wenezueli ma przybyć na Białoruś w maju. Plany sprzedaży Białorusi tej ropy ogłoszono podczas wizyty Łukaszenki w Caracas w połowie marca. Łukaszenka wspomniał wówczas, że otrzymał propozycję z Łotwy dotyczącą transportu wenezuelskiej ropy do rafinerii w Nowopołocku.

Zaplanowany do przesyłu ropy kaspijskiej do Europy rurociąg Odessa-Brody działa obecnie w odwrotną stronę: płynie nim do Odessy ropa rosyjska, która dalej przewożona jest tankowcami przez Morze Czarne. Przyłączenie się Białorusi do rurociągu - co Ukraina już wcześniej jej proponowała - wymagałoby wykorzystywania go zgodnie z pierwotną koncepcją.

Pierwsza partia wenezuelskiej ropy (80 tys. baryłek) będzie transportowana drogą morską do Odessy, a stamtąd koleją do rafinerii w Mozyrzu. Według planów Białoruś w ten sposób może w tym roku kupić od Wenezueli do 4 mln ton ropy, a chciałaby zwiększyć ten import do 10 mln ton rocznie.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)