Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Olszowski ponownie prezesem GIPH

0
Podziel się:

Janusz Olszowski pozostanie prezesem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
(GIPH) przez kolejną, czteroletnią kadencję - zdecydowało w poniedziałek walne zgromadzenie Izby,
skupiającej firmy związane z górnictwem. Olszowski pełni tę funkcję od 1998 r.

Janusz Olszowski pozostanie prezesem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) przez kolejną, czteroletnią kadencję - zdecydowało w poniedziałek walne zgromadzenie Izby, skupiającej firmy związane z górnictwem. Olszowski pełni tę funkcję od 1998 r.

GIPH tworzą firmy zatrudniające łącznie ponad 130 tys. osób - to nie tylko producenci węgla, ale także fabryki maszyn i urządzeń górniczych oraz firmy usługowe i zaplecze naukowo-badawcze górnictwa. Izba reprezentuje środowisko górnicze wobec władz, przedstawiając swoje opinie i stanowiska. Przygotowuje też analizy i ekspertyzy w ważnych dla branży sprawach.

"Najważniejszym zadaniem na kolejną kadencję jest przeciwstawienie się polityce dekarbonizacji - zarówno w Polsce, jak i na forum europejskim" - powiedział PAP Piotr Dziewit z zarządu Izby.

Izba już wcześniej lobbowała w UE m.in. w sprawie unijnych zasad pomocy państwa dla górnictwa. GIPH została wówczas członkiem koalicji europejskich organizacji górniczych, reprezentujących środowiska górnicze z kilku krajów Europy.

Istniejąca od 20 lat GIPH zamierza także kontynuować działania na rzecz korzystnych dla górnictwa regulacji w zakresie opodatkowania podziemnych wyrobisk i instalacji kopalń. Producenci węgla spierają się w tej sprawie z samorządami. Jeżeli ostateczna wykładnia prawna będzie niekorzystna dla górnictwa, kopalnie będę musiały zapłacić ponad 1,4 mld zł zaległego podatku od nieruchomości oraz odsetek.

Izba zamierza również nadal wskazywać na nadmierne - jej zdaniem - obciążenia fiskalne górnictwa oraz zabiegać o podkreślenie roli węgla w polskiej polityce energetycznej. Chce też - jak dotąd - aktywnie uczestniczyć w pracach na rzecz badania i wdrażania czystych technologii węglowych.

Wśród najważniejszych zadań GIPH jest m.in. reprezentowanie interesów jej członków na forum publicznym, monitorowanie sytuacji ekonomiczno-finansowej i prawnej środowiska oraz występowanie do władz w sprawach istotnych dla branży. GIPH opowiada się m.in. za zmianą niektórych regulacji prawnych.

Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia członków Izby wybrano także jej Radę - w jej skład weszli m.in. szefowie największych spółek węglowych, w tym prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec-Łobodzińska. (PAP)

mab/ amac/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)