Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia i Rosja będą rozmawiać w sprawie Wysp Kurylskich

0
Podziel się:

Spotkanie na najwyższym szczeblu planowane jest w Jokohamie.

Japonia i Rosja będą rozmawiać w sprawie Wysp Kurylskich
(ec.europa.eu)

*Tokio i Moskwa uzgodniły, że do spotkania na najwyższym szczeblu dojdzie podczas listopadowego szczytu APEC w Jokohamie. Tokio wezwało do czasowego powrotu do kraju ambasadora, gdy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (na zdjęciu) odwiedził jedną z wysp kurylskich, które są przedmiotem sporu między Japonią a Rosją.*

Japonia, która nazywa wyspy swoimi Terytoriami Północnymi, skrytykowała Moskwę za tę wizytę, Rosja z kolei zaznaczyła, że nikt nie ma prawa udzielać jej rad w sprawie odwiedzin na jej ziemi.

Ambasador Japonii wrócił w niedzielę do Moskwy, gdzie powiedział dziennikarzom, że _ ma się zająć przygotowaniami do związanych z Rosją wydarzeń na forum APEC, w tym do japońsko-rosyjskich rozmów na szczycie _.

Powiedział, że Japonia i Rosja uzgodniły przeprowadzenie rozmów przez premiera Japonii Naoto Kana z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem na marginesie szczytu państw należących do organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w przyszłym tygodniu w Jokohamie. Wg Kyodo możliwe jest też spotkanie w tym samym miejscu szefów dyplomacji obu państw: Seiji Maehary i Siergieja Ławrowa.

| Wyspy Kurylskie zostały zajęte przez wojska ZSRR 18 sierpnia 1945 r., trzy dni po kapitulacji Japonii. Na konferencji w San Francisco w 1951 roku Japonia zrzekła się praw do Wysp Kurylskich. W okresie zimnej wojny uznała jednak, że traktat nie obejmuje czterech wysp, stanowiących _ Północne Terytoria _, które Rosja nazywa Kurylami Południowymi. Od zwrotu wysp Japonia uzależniła także zawarcie traktatu pokojowego z ZSRR po 1945 roku, którego do dzisiaj nie podpisała. Moskwa proponowała w 1956 i 2004 roku przekazanie Japonii dwóch z czterech wysp, czego jednak Tokio nie zaakceptowało. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)