Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia i Rosja zgadzają się na następny krok w sprawie Kuryli

0
Podziel się

Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow
uzgodnili w piątek, że na początku przyszłego roku wiceszefowie MSZ obu krajów przeprowadzą rozmowy
na temat rozwiązania trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

bEpDqdhh

Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili w piątek, że na początku przyszłego roku wiceszefowie MSZ obu krajów przeprowadzą rozmowy na temat rozwiązania trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

Minister Kishida wyraził zadowolenie z poprawy stosunków rosyjsko-japońskich, będącej warunkiem rozwiązania sporu. "Od wizyty w kwietniu premiera (Shinzo) Abe w Rosji, dwustronna współpraca postępuje na wielu polach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo i wymiana ludzi - powiedział japoński minister na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

bEpDqdhj

Ławrow przybył do Japonii razem z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na pierwsze wspólne spotkanie szefów MSZ i resortów obrony obu krajów przewidziane na sobotę.

Ławrow powiedział, że Japonia powinna postępować ostrożnie, by nie narażać dopiero co rodzących się rozmów na niepowodzenie. "Chciałbym zaproponować, by rozmowy prowadzone były w atmosferze, w której unika się prowokujących komentarzy" - powiedział na wspólnej konferencji po spotkaniu z Kishidą.

Spotkania na szczeblu wiceministrów planowane są na koniec stycznia lub początek lutego, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji i spotkanie z Ławrowem.

Spór o Kuryle dotyczy czterech wysp - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan - położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W kolejnych latach japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii. (PAP)

bEpDqdhp

klm/ ro/

14951299 arch.

bEpDqdhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)