Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia: Kłopoty z magazynowaniem skażonej wody w Fukushimie

0
Podziel się:

Operator zniszczonej dwa lata temu przez tsunami japońskiej elektrowni
atomowej Fukushima oświadczył we wtorek, że traci wiarę w wytrzymałość tymczasowych zbiorników na
skażoną radioaktywnie wodę, ale nie dysponuje innymi możliwościami jej składowania.

Operator zniszczonej dwa lata temu przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima oświadczył we wtorek, że traci wiarę w wytrzymałość tymczasowych zbiorników na skażoną radioaktywnie wodę, ale nie dysponuje innymi możliwościami jej składowania.

Jak poinformowała spółka Tokyo Electric Power Co (Tepco), wykryto nowy przeciek w jednym z gruntowych zbiorników w elektrowni Fukushima Daiichi. Oznacza to, że trzy z łącznie siedmiu tamtejszych zbiorników gruntowych są obecnie nieszczelne, co dodatkowo komplikuje likwidowanie następstw największej katastrofy nuklearnej od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

"Nie mogę zaprzeczyć, że straciliśmy naszą wiarę w gruntowe zbiorniki odpływowe. W razie rezygnacji ze zbiorników gruntowych nie moglibyśmy przepompować całości skażonej wody do zbiorników naziemnych. Nie mają one wystarczającej pojemności i musimy korzystać z tego, co jest dostępne" - powiedział szef Tepco Masayuki Ono na naprędce zwołanej konferencji prasowej.

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi.

Najnowszy przeciek wykryto w zbiorniku gruntowym nr 1, do którego przepompowywano wodę z nieszczelnego zbiornika nr 2. Operacja ta została przerwana.

Jeszcze w poniedziałek Ono poinformował, że Tepco nie dysponuje zbiornikami naziemnymi wystarczającej pojemności dla przyjęcia wody ze zbiorników gruntowych, wykopanych na wyżej położonym terenie w większej odległości od uszkodzonych reaktorów i wyłożonych materiałem wodoszczelnym. Dodał, że przyspieszono budowę bardziej wytrzymałych zbiorników.

Jak ujawniło Tepco w trakcie ubiegłego weekendu, ze zbiorników gruntowych numer 2 i 3 przeciekło około 120 tys. litrów skażonej wody. Także system chłodzenia uszkodzonej elektrowni uległ w ciągu ostatnich tygodni dwóm awariom. (PAP)

dmi/ ro/

13566534

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)