Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Mieszkańcy Okinawy nie chcą amerykańskiej bazy

0
Podziel się

Niemal sto procent mieszkańców Okinawy, w tym liczni przywódcy lokalni,
domagali się w niedzielę likwidacji amerykańskiej bazy na tej japońskiej wyspie.

bEgdQubV

Niemal sto procent mieszkańców Okinawy, w tym liczni przywódcy lokalni, domagali się w niedzielę likwidacji amerykańskiej bazy na tej japońskiej wyspie.

Około 90 tysięcy ludzi przemaszerowało, według organizatorów, przez Yomitan - miejscowość, obok której znajduje się baza amerykańskiej piechoty morskiej.

Na umiejscowionej strategicznie w stosunku do Chin, Tajwanu i Półwyspu Koreańskiego Okinawie znajduje się około 30 amerykańskich instalacji wojskowych. Ludność wyspy regularnie skarży się na uciążliwości i przestępczość, mające związek z obecnością amerykańskich żołnierzy, która jednak owocuje też zwiększeniem działalności gospodarczej.

bEgdQubX

"Nie dla bazy!", "Precz z bazami amerykańskimi z Okinawy" - takie hasła widniały na transparentach protestujących.

"Chcemy, żeby premier [Yukio] Hatoyama dotrzymał słowa, zwłaszcza w sprawie bazy Futenma" - powiedział gubernator prefektury Okinawa Hirokazu Nakaima. "Nie pozwolimy na to, żeby tu była ta baza" - dodał.

Japoński premier Hatoyama, który władzę objął we wrześniu, obiecywał w kampanii wyborczej stworzenie stosunków z USA opartych na większej równości i sugerował przeniesienie bazy Futenma nawet poza terytorium Japonii. (PAP)

klm/ ro/

bEgdQucd

6109120 6109119

bEgdQucy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)