Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia: Ministrowie odwiedzili świątynię Yasukuni

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji o wizycie ministrów i kontrowersjach wokół świątyni
#

# dochodzi więcej informacji o wizycie ministrów i kontrowersjach wokół świątyni #

15.08. Tokio (PAP/dpa, AFP) - Dwaj japońscy ministrowie odwiedzili w czwartek rano (czasu lokalnego) świątynię szintoistyczną Yasukuni. Od lat wizyty japońskich polityków w tej świątyni są źródłem napięć z sąsiadami - głównie Chinami i Koreą Południową - dla których jest ona symbolem japońskiej agresji wojennej.

W 68. rocznicę ogłoszenia przez Japonię kapitulacji w II wojnie światowej, świątynię odwiedził najpierw minister spraw wewnętrznych Yoshitaka Shindo, a tuż po nim Keiji Furuya, minister stanu ds. zarządzania w czasie klęsk żywiołowych i szef Narodowej Komisji Bezpieczeństwa Publicznego.

Premier Shinzo Abe nie wybiera się w czwartek do sanktuarium, gdyż - jak podały japońskie media - nie chce zaogniać i tak już bardzo napiętych stosunków z Chinami.

Każda wizyta japońskich polityków w Yasukuni prowadzi do napięć w stosunkach Japonii z jej sąsiadami. Świątynia stała się w Azji symbolem japońskiej agresji i okrucieństw popełnianych przez japońskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, w tym m.in. masakry co najmniej 200 tys. cywilów w chińskim Nankinie.

W Yasukuni oddaje się cześć japońskim ofiarom wojen, wśród nich dowódcom wojskowym uznanym za zbrodniarzy wojennych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu. (PAP)

sp/

14385499 14385577

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)