Notowania

wiadomości
22.05.2012 08:59

Japonia: Najwyższą wieżę telekomunikacyjną świata otwarto w Tokio

W stolicy Japonii otwarto we wtorek najwyższą wieżę telekomunikacyjną na świecie - Tokyo Skytree. Największą atrakcją mierzącej 634 metry budowli są dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 350 i 400 metrów - podała agencja dpa.

Podziel się
Dodaj komentarz

W stolicy Japonii otwarto we wtorek najwyższą wieżę telekomunikacyjną na świecie - Tokyo Skytree. Największą atrakcją mierzącej 634 metry budowli są dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 350 i 400 metrów - podała agencja dpa.

Organizatorzy spodziewają się pierwszego dnia - pomimo deszczowej pogody - 200 tys. zwiedzających. Ze względu na ogromne zainteresowanie do wnętrza wieży wpuszczane są tylko te osoby, które wcześniej potwierdziły swoją obecność.

Japońscy architekci świadomie podwyższyli konstrukcję, aby prześcignąć Canton Tower w Kantonie. Dzierżąca dotychczas rekord wysokości budowla w chińskiej metropolii mierzy 600 metrów.

W pomieszczeniach liczącego 37 tys. metrów kwadratowych kompleksu znalazły się też liczne restauracje i biura firm, a także planetarium i akwarium. Wieża ma jednak przede wszystkim polepszyć jakość programów radiowych i telewizyjnych odbieranych w Tokio.

Oddanie budowli do użytku opóźniło się o kilka miesięcy z powodu zeszłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami, które spustoszyło wybrzeże Japonii. Japońscy inżynierowie wykorzystali przy budowie Tokyo Skytree najnowocześniejsze technologie, aby zabezpieczyć wieżę przed skutkami trzęsień ziemi. Wykorzystano także doświadczenia stosowane w przeszłości przy wznoszeniu pagod. Wielokondygnacyjne wieże w buddyjskich klasztorach wykazują wyjątkową odporność na wstrząsy i dotychczas żadna z nich nie zawaliła się podczas trzęsienia ziemi - pisze dpa, powołując się na ekspertów.

Budowa Tokyo Skytree trwała cztery lata i kosztowała równowartość 643 mln euro. Jak podkreśla dpa, otwarcie obiektu odbyło się w czasie, gdy Japonia walczy ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego.

Mieszkańcy okolicznych domów skarżą się, że tłumy odwiedzających wieżę będą zaśmiecać okolicę i blokować - chcąc sfotografować budynek - klatki schodowe położonych w sąsiedztwie domów.

Tokijska wieża telekomunikacyjna jest drugą najwyższą, zbudowaną przez człowieka konstrukcją na świecie. Rekord należy do mierzącego 828 metrów budynku Burdż Chalifa w Dubaju. (PAP)

lep/ ap/

11462789

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz