Notowania

japonia
04.05.2009 06:44

Japonia proponuje Korei Płn. powrót do rozmów

Premier Taro Aso chce wrócić do rozmów o koreańskim programie nuklearnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Japonii Taro Aso powiedział w niedzielę w Pradze, że rozmowy 6-stronne z Koreą Płn. powinny zostać jak najszybciej wznowione.

Premier Japonii przebywa w Pradze, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie UE - Japonia. W niedzielę Aso podziękował Unii za zajęcie wspólnego, negatywnego stanowiska wobec programu nuklearnego Korei Płn.

- _ Zdecydowaliśmy, że rozmowy 6-stronne to najbardziej praktyczne forum dla rozwiązywania problemów związanych z Koreą Płn. i że sprawą najważniejszą jest te rozmowy podjąć na nowo _ - powiedział reporterom Aso po spotkaniu z odchodzącym ze stanowiska premiera Czech Mirkiem Topolankiem.

Korea Płn. poinformowała 14 kwietnia, że wycofa się rozmów 6-stronnych, dotyczących rezygnacji Phenianu z programu nuklearnego, w których udział brali przedstawiciele Korei Płd., Japonii, USA, Rosji oraz Chin. Phenian zareagował w ten sposób na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą wystrzelenie przez Koreę Płn. 5 kwietnia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Zobacz materiał ITN News o koreańskim programie nuklearnym:

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Phenian grozi atomem. MAEA chce negocjacji ]( http://news.money.pl/artykul/phenian;grozi;atomem;maea;chce;negocjacji,109,0,445037.html )
* [ Korea usunęła inspektorów z ośrodka nuklearnego ]( http://news.money.pl/artykul/korea;usunela;inspektorow;z;osrodka;nuklearnego,184,0,444088.html )
* [ Koreańska próba rakietowa. ONZ nie uchwaliła sankcji ]( http://news.money.pl/artykul/koreanska;proba;rakietowa;onz;nie;uchwalila;sankcji,226,0,441826.html )

W środę Korea Płn. zagroziła przeprowadzeniem kolejnych testów nuklearnych, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przeprosi jej za rezolucję potępiającą Phenian.

Japońska agencja Kyodo doniosła w poniedziałek, że Aso powiedział prezydentowi USA Barackowi Obamie, że Tokio nie sprzeciwi się podjęciu rozmów dwustronnych przez Waszyngton i Phenian, jeśli będzie to prowadzić do wznowienia 6-stronnych negocjacji.

Japonia była jak dotąd niechętna bezpośrednim rozmowom dwustronnym pomiędzy USA a Koreą Płn. Tokio obawia się, że jeśli zdominują one negocjacje z Koreą Płn., to na drugi plan spadnie kwestia japońskich obywateli uprowadzonych przez Phenian kilkadziesiąt lat temu.

Sześciostronne negocjacje w sprawie programu atomowego Korei Płn. zapoczątkowano w 2003 roku. W 2006 roku Phenian dokonał pierwszej próby atomowej. Po kolejnych seriach rokowań, ostatecznie w październiku 2008 roku, gdy USA zdecydowały się na usunięcie Korei Płn. z listy krajów finansujących terroryzm, komunistyczne władze KRLD wznowiły proces unieruchamiania reaktora w ośrodku Jongbion i ponownie wpuściły na jego teren inspektorów MAEA.

Na niedawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ Phenian odpowiedział wznowieniem prac w ośrodku w Jongbion, z którego wydalił też inspektorów MAEA oraz czterech ekspertów amerykańskich. Zakomunikował również, że wznawia odzysk plutonu z zużytych prętów w reaktorze jądrowym w Jongbion.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: japonia, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz