Notowania

wiadomości
29.01.2013 07:43

Japonia przeznaczy 120 mln dolarów na stabilizację Mali i Sahelu

Rząd Japonii ogłosił we wtorek, że przeznaczy 120 mln USD na stabilizację sytuacji w Mali i Sahelu. W ataku terrorystycznym dokonanym na kompleks gazowy w Algierii zginęło w połowie stycznia 10 Japończyków. Atak miał związek z konfliktem w tej części Afryki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd Japonii ogłosił we wtorek, że przeznaczy 120 mln USD na stabilizację sytuacji w Mali i Sahelu. W ataku terrorystycznym dokonanym na kompleks gazowy w Algierii zginęło w połowie stycznia 10 Japończyków. Atak miał związek z konfliktem w tej części Afryki.

"Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe 120 mln dolarów, by pomóc ustabilizować Mali i Sahel" - oświadczył minister spraw zagranicznych Fumio Kishida. Dodał, że celem tej pomocy będzie również wzmacnianie rządów i bezpieczeństwa, w tym szkolenie sił pokojowych.

"Mamy nadzieję, że ta pomoc umocni międzynarodową misję w Mali kierowaną przez państwa afrykańskie (AFISMA) i zmniejszy ubóstwo, które może być pożywką dla terroryzmu" - dodał Kishida.

"Ta pomoc pokazuje, że japoński rząd wzmacnia działania dyplomatyczne (...) w regionie. Japonia była daleko w tyle w sprawach dyplomatycznych w Afryce, ale po wydarzeniach w Algierii wydaje się przejmować inicjatywę poprzez działania profilaktyczne" - ocenił profesor Takehiko Yamamoto, który zajmuje się problematyką międzynarodową na uniwersytecie Waseda w Tokio.

Zapowiedź japońskiej pomocy nadeszła w dniu, w którym w stolicy Etiopii Addis Abebie rozpoczyna się konferencja donatorów poświęcona sytuacji w Mali. Jej celem jest zebranie co najmniej 460 mln dolarów dla sił afrykańskich kierowanych do tego kraju.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wypłacił w poniedziałek Mali 18,4 mln dolarów na ustabilizowanie sytuacji. Miał to być też sygnał dla międzynarodowych donatorów, że powinni wznowić pomoc, zamrożoną po zamachu stanu w Bamako z marca 2012 roku.

Również w poniedziałek unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs powiedział, że UE przeznacza 50 mln euro na finansowanie AFISMA.

W sobotę szefowie sztabów państw zachodnioafrykańskich, których kontyngenty mają stanowić trzon AFISMA, postanowili, że wyślą do Mali 5700 żołnierzy, a nie 4000, jak planowano wcześniej. Czad zamierza wysłać do tego kraju 2000 wojskowych. Oddziały te mają wspierać, a następnie zastąpić 2500 francuskich żołnierzy, którzy są przerzucani stopniowo do Mali od 11 stycznia.

Japonia poniosła ogromne straty w ataku terrorystycznym na pole gazowe In Amenas w algierskiej części Sahelu, gdzie według wstępnego bilansu zginęło co najmniej 37 zagranicznych zakładników. Wśród nich było dziesięciu Japończyków, którzy pracowali dla japońskiej firmy JGC. Sprawcy ataku z 16 stycznia twierdzi, że był to odwet za francuską interwencję w Mali, gdzie Francuzi wraz z lokalnymi siłami prowadzą ofensywę przeciw islamistom. (PAP)

jhp/ ap/

13094887 13094762

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz