Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Socjaldemokraci wychodzą z koalicji rządowej

0
Podziel się

TASS) - W Japonii Partia Socjaldemokratyczna (SDPJ) zadecydowała w
niedzielę o wyjściu z koalicji rządowej, którą współtworzyła z Partią Demokratyczną premiera Yukio
Hatoyamy.

bEgQPtTV

*TASS) - W Japonii Partia Socjaldemokratyczna (SDPJ) zadecydowała w niedzielę o wyjściu z koalicji rządowej, którą współtworzyła z Partią Demokratyczną premiera Yukio Hatoyamy. *

Socjaldemokraci zarzucają premierowi, że nie wypełnił obietnic przedwyborczych dotyczących wyprowadzenia amerykańskiej bazy wojskowej z Okinawy. Za sprzeciw wobec ustaleń zawartych z USA przez rząd w sprawie bazy Hatayama zdymisjonował w piątek ze swego gabinetu liderkę SDPJ Mizuho Fukushimę.

W lipcu w Japonii oczekiwane są wybory do wyższej izby parlamentu - Izby Radców. Bez poparcia SDPUJ demokraci Hatoyamy ryzykują utratą podczas lipcowych wyborów większości w tej izbie, koniecznej dla bezproblemowego zatwierdzania rządowych projektów - zauważa rosyjska agencja ITAR-TASS.

bEgQPtTX

W kampanii wyborczej w 2009 roku Hatoyama, którego Partia Demokratyczna odsunęła potem w wyborach Partię Liberalno-Demokratyczną od władzy, robił mieszkańcom Okinawy nadzieje na wyprowadzenie z ich wyspy - a może nawet w ogóle z Japonii - bazy lotniczej Futenma amerykańskiego korpusu piechoty morskiej (marines). W maju tego roku rząd zrezygnował z tych planów. Według nowych ustaleń baza Futenma, znajdująca się w mieście Ginowan, zostanie przeniesiona w mniej zaludniony rejon wyspy. (PAP)

awl/ mag/

6333949 6333961 arch.

bEgQPtUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)