Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia: W Tokio zakwitły już wiśnie

0
Podziel się:

Polacy z utęsknieniem czekają na spóźniającą się wiosnę, a tymczasem w
Japonii ludzie cieszą się z Wiśniowego Frontu. Wiśniowe drzewka zakwitły tam w tym roku o dobre dwa
tygodnie wcześniej niż zwykle i sakurę, czyli kwiaty wiśni, można już podziwiać w Tokio.

Polacy z utęsknieniem czekają na spóźniającą się wiosnę, a tymczasem w Japonii ludzie cieszą się z Wiśniowego Frontu. Wiśniowe drzewka zakwitły tam w tym roku o dobre dwa tygodnie wcześniej niż zwykle i sakurę, czyli kwiaty wiśni, można już podziwiać w Tokio.

Sakura zensen - Wiśniowy Front - rusza już w styczniu na południu Japonii, a na północną wyspę Hokkaido dociera zwykle w maju. Kwitnienie wiśni to radosny okres pikników, podziwiania obsypanych kwiatami drzew w parkach, ogrodach, na świątynnych dziedzińcach.

Monitorowane są wyznaczone drzewa wiśni w poszczególnych regionach. Nadejście sakury ogłasza się, gdy na tych drzewach pojawi się co najmniej pięć kwiatów. W stolicy Japonii takie "referencyjne drzewko" znajduje się na terenie shintoistycznej świątyni Yasukuni.

Japonia nie przypadkiem zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Sakura jest symbolem kruchego piękna i ulotnej natury życia, często wykorzystywanym w sztuce japońskiej.

W Tokio jednym z najbardziej popularnych miejsc podziwiania kwiatów wiśni jest park Ueno. Rośnie tam ponad tysiąc wiśniowych drzewek - sporo, ale dalece za mało, by znalazło się pod nimi miejsce dla wszystkich tokijczyków. Firmy planujące dla swego personelu specjalne pikniki z okazji nadejścia Wiśniowego Frontu zawczasu wysyłają więc do parku Ueno pracowników z zadaniem zarezerwowania miejsca. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Dodatkową atrakcją w parku Ueno jest oświetlenie, umożliwiające cieszenie się sakurą także po zmroku.

Tokijczycy chętnie podziwiają też sakurę w parku nad rzeką Sumida, gdzie - podobnie jak w parku Ueno - wiśniowych drzewek jest ponad tysiąc. Atrakcyjnym miejscem są też dostępne dla publiczności cesarskie ogrody Shinjuku Gyoen.

Hanami, czyli podziwianie kwiatów wiśni, nie trwa długo. Zwykle front przesuwa się dalej po zaledwie dwóch tygodniach. Tam, dokąd dociera, jest jednak co roku naprawdę wielkim wydarzeniem. (PAP)

az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)